Spawanie Blach – Pełny Przewodnik

Spawanie Blach – Wskazówki dotyczące metody MIG lub TIG

Dowiedz się, dlaczego metody MIG, impulsowe MIG/MAG, TIG i impulsowe TIG są idealnym wyborem aby wykonać spawanie blach.

Podczas spawania cienkiego metalu celem jest zminimalizowanie wypaczania, przepalania i stref nadmiernego wpływu ciepła przy jednoczesnym zachowaniu wytrzymałości mechanicznej wystarczającej do zastosowania. Aby przezwyciężyć te problemy, metody spawania metodą zwarciową MIG (krótki łuk), TIG i impulsowe TIG zapewniają maksymalną kontrolę nad ciepłem.

Rodzaje procesów spawalniczych

Spawanie blach można wykonać za pomocą różnorodnych procesów. Poniżej wymieniliśmy je wszystkie, jak i opisaliśmy nasze górne wybory.

Spawanie blach

Spawanie za pomocą uchwytu MIG

Spawanie MIG (znane również jako spawanie MAG) to metoda ciągłego spawania drutem, która wykorzystuje gaz osłonowy do ochrony kąpieli wypalającej. Gdy wymagana jest duża wydajność i wszechstronność, stosuje się spawanie MIG lub MAG. Spawanie MIG wymaga użycia gazu obojętnego, natomiast spawanie MAG wymaga użycia gazu aktywnego. Do tego procesu potrzebna ci będzie spawarka MIG.

Spawanie TIG

Ponieważ produkuje wysokiej jakości komponenty, spawanie TIG jest jednym z najczęściej stosowanych procesów spawalniczych aby wykonać spawanie blach. Przeznacza się go do spawania małych elementów i można go używać zarówno do spawania ciągłego, jak i punktowego. Do tego procesu potrzebna ci będzie spawarka TIG.

Spawanie Blach za pomocą oporu

Zgrzewanie oporowe to proces zgrzewania metalu, który wykorzystuje opór elektryczny do podgrzewania materiału. Zgrzewanie oporowe, które często stosuje się do spawania żelaza i stali, zapewnia wysokie wymagania jakościowe spawanych elementów, jednocześnie oszczędzając czas i pieniądze. Wyjaśnimy Ci wszystko, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zgrzewaniu oporowym. Do tego procesu potrzebna ci będzie Spawarka punktowa.

Spawanie Blach przez rzut

Kołki należy osadzić na metalach, które mają być spawane, zanim będzie można rozpocząć zgrzewanie garbowe. Prąd spawania koncentruje się na kołku podczas całego procesu zgrzewania metalu, który rozgrzewa się do skomplikowanych spoin o dobrej jakości i przystępnych cenach. Zgrzewanie garbowe to technika zgrzewania oporowego wykorzystująca garbowanie.

Spawanie zrobotyzowane TIG MIG MAG

Programowalne roboty przemysłowe wykonują zrobotyzowane spawanie. Stosuje się je głównie w warunkach, w których wymagane jest wielokrotne spawanie, ponieważ zapewnia dokładność powtarzalności trudną do osiągnięcia przy spawaniu przez człowieka. Główne zalety spawania zrobotyzowanego to zwiększona dokładność i wydajność.

Spawanie Blach laserem

Spawanie laserowe umożliwia spawanie metali i stopów metali, nawet w przypadku materiałów, które nie mogą być normalnie stopione. Skutkuje to cienką i głęboką spoiną z mniejszą liczbą odkształceń cieplnych ze względu na obniżone ciepło. Laserowe spawanie ma szereg zalet, m.in. precyzję, czystość, niski wkład ciepła i szybkość wykonania.

Spawanie blach za pomocą uchwytu MIG

Spawanie MIG, powszechnie znane jako GMAW (Gas Metal Arc Welding), to rodzaj spawania łukowego, w którym stosuje się ciągły drut elektrodowy. Przechodzi przez działo spawalnicze z naładowaną elektrycznie końcówką stykową, która wytwarza wystarczająco dużo ciepła, aby stopić drut i utworzyć jeziorko spawalnicze lub jeziorko spawalnicze, które łączy oba komponenty. Gaz osłonowy chroni basen przed zanieczyszczeniami z otoczenia, które mogą powodować problemy. Ze względu na rozpryski powstające podczas spawania, MIG nadaje się do zastosowań, w których estetyka i wygląd spoiny nie są tak ważne.

Prędkość

Szybkość spawania ręcznego waha się od 30 cali na minutę do 60 cali na minutę, w zależności od rozmiaru i lokalizacji spoiny. Wydajność można zwiększyć, stosując spawanie zrobotyzowane.

Spawanie blach

Istotne punkty do rozważenia

  • Stale węglowe (powlekane i niepowlekane)

Ze względu na szybkość spawania metodą MIG zaleca się spawanie metodą TIG w przypadku stali węglowej. Służy również do mocowania elementów, które nie są idealnie dopasowane. Częstym przykładem spoiny jest zewnętrzny narożnik, który musi być obrobiony.

  • Blacha wykonana ze stali nierdzewnej

Blachę ze stali nierdzewnej można porównać ze stalą węglową. Spawanie pulsacyjne MIG powszechnie stosuje się w celu wyeliminowania rozprysków. Podczas spawania pulsacyjnego MIG nie ma kontaktu między elektrodą a jeziorkiem. Prąd pulsuje (lub zmienia się) między wysokim i niskim poziomem, z każdym impulsem dodając kroplę stopionego metalu z elektrody do basenu.

  • Blacha wykonana z aluminium

Aluminium z wyglądu przypomina stal węglową. Aby uzyskać wygląd spoiny podobny do TIG, stosuje się pulsacyjną maszynę MIG ze specjalnym gazem pomocniczym. Aluminium jest podatne na rozpryskiwanie i kurz, dlatego zwykle należy je wyczyścić przed spawaniem, aby wyeliminować zgorzelinę powierzchniową.

Spawanie blach pistoletem TIG

Proces

Spawanie TIG, czasami nazywane spawaniem łukowym w gazie wolframowym (GTAW), różni się od spawania MIG zastosowaniem nietopliwej elektrody wolframowej. Łuk utworzony przez elektryczność w elektrodzie wolframowej zapewnia ciepło do spawania. Do narastania i wzmacniania spoiny często stosuje się materiał wypełniający. Osłona gazowa, podobna do spawania metodą MIG, osłania kałużę przed zanieczyszczeniami.

Szybkości TIG wahają się od 7″ do 15″ na minutę, w zależności od rozmiaru filetu, zastosowania drutu elektrodowego i innych czynników.

Istotne punkty do rozważenia

  • Stale wykonane z węgla

W przypadku stali spawanie metodą TIG stosuje się rzadko. Ze względu na swoją szybkość preferowaną metodą jest MIG. Z drugiej strony metodę TIG można stosować, gdy rozmiar uchwytu MIG uniemożliwia dostęp do spoiny.

  • Stale wykonane ze stali nierdzewnej

TIG zwykle stosuje się na stali nierdzewnej ze względu na czysty wygląd, który często pożąda się w estetycznym otoczeniu. Ponieważ stal jest podatna na wypaczenia spowodowane nierównomiernym nagrzewaniem, podczas spawania metodą TIG należy regulować dopływ ciepła i prędkość. Strefa wpływu ciepła to nazwa nadana temu regionowi wypaczenia. O ile aplikacja nie określa, że ​​spoina ma być szczotkowana, aby pasowała do sąsiedniego materiału, zwykle nie ma czyszczenia po spawaniu.

  • Aluminium

W przypadku aluminium TIG jest od wielu lat standardową metodą. Z drugiej strony spawanie pulsacyjne MIG poczyniło ogromne postępy w dopasowaniu wyglądu spawania TIG w różnych zastosowaniach, w tym w kosmetyce. W przypadku grubszych materiałów może być wymagany cykl wstępnego podgrzewania, aby zagwarantować całkowite przetopienie spoiny. Prędkości są zwykle znacznie wolniejsze niż MIG ze względu na konieczność dodania spoiwa do jeziorka spawalniczego.

Spawanie blach za pomocą lasera

Spawanie laserowe to rodzaj spawania, w którym wiązka lasera jest wykorzystywana do wytworzenia skupionego źródła ciepła, które topi materiały razem. Wymaga to bardzo ciasnego dopasowania części z maksymalną szczeliną 0,005 cala między sekcjami. Precyzyjny sprzęt produkcyjny może teraz zachować wąskie tolerancje potrzebne do niezawodnego spawania laserowego. W zależności od zamierzonego wyglądu osłona gazowa może być konieczna lub nie. Oprócz szybkości, spawanie laserowe ma zalety cienkich, maleńkich szwów spawalniczych i niskie odkształcenia termiczne. Laser w przeciwieństwie do spawania TIG jest autogeniczny (nie stosuje się drutu spawalniczego), co zapewnia bardzo małą akumulację materiału spawalniczego. technik, umożliwia to spawanie znacznie mniejszych elementów.

Rodzaje spoin

Spawanie laserowe ma dwa rodzaje spoin: kosmetyczne (lub przewodzące) i dziurki od klucza. Spoina kosmetyczna pozwala uzyskać bardzo gładką, szeroką spoinę poprzez rozogniskowanie lasera. Spoina dziurkowa przebija pierwszą warstwę materiału i wchodzi w drugą. Stałe spoiny powstają, gdy stopiony materiał stygnie. Gdy estetyczny wygląd spoiny nie jest ważny, ale jakość hermetycznego uszczelnienia jest ważna, stosuje się spoinę z dziurką od klucza.

Rodzaje sprzętu

Ze względu na roboczą długość fali w widmie światła, obecne spawarki laserowe są klasyfikowane jako urządzenia o krótkich lub długich falach. Lasery YAG, dyskowe i światłowodowe są przykładami źródeł lasera o krótkiej fali. Lasery CO2 są często używane jako źródła długich fal. Wiązki laserowe o krótkiej długości fali są łatwo absorbowane w podłożu, są bardziej wydajne w przenoszeniu energii świetlnej. Im szybciej podłoże przechodzi w stan płynny, tym więcej energii świetlnej pochłania.

Dzięki prędkościom w zakresie od 50 do 80 cali na minutę, Speed ​​Lasers zapewniają jednorodność podobną do robota.

Istotne punkty do rozważenia

Rodzaj spoiny na blaszce
  • Stale wykonane z węgla

Stal węglowa można spawać zarówno przy użyciu urządzeń o krótkich, jak i długich falach. Można na niej wykonywać zarówno spawanie kosmetyczne, jak i dziurki od klucza. Spawanie laserowe pozwala elementom stalowym trafiać bezpośrednio na linię lakierniczą przy minimalnym lub zerowym czyszczeniu po spawaniu, ponieważ nagromadzenie materiału jest znikome.

  • Stale nierdzewne

Stal nierdzewna jest dobrym wyborem dla obu rodzajów spoin i można ją stosować na obu typach maszyn. W zależności od zastosowania produktu może być konieczna obróbka po spawaniu w celu usunięcia przebarwienia na gorąco. Dzięki wąskim szwom spawalniczym ponowne uziarnienie i mieszanie nie są konieczne, jeśli spawany materiał to stal nierdzewna o szczotkowanej powierzchni. Dzięki szybkości spawania laserowego strefa wpływu ciepła zostaje zmniejszona lub nawet wyeliminowana, co jest dodatkową zaletą spawania laserowego stali nierdzewnej. Ma to kluczowe znaczenie z punktu widzenia potrzeb estetycznych, ponieważ efekt końcowy nie ma już zniekształcającej wypaczenia.

  • Aluminium

Do prawidłowego spawania aluminium wymagana jest maszyna o krótkich długościach fali. Dzieje się tak ponieważ mniej wiązki jest odchylane w porównaniu z maszyną o długich falach. Wiele urządzeń oferuje obecnie modyfikacje profilu wiązki, które umożliwiają laserowi generowanie spójnej, czystej spoiny podobnej do spoiny TIG.

  • Stale z powłoką

Spawanie laserowe stali powlekanych (ocynkowanych, galvannealed) jest trudne. Kosmetyczne spawanie laserowe jest opcją, gdy narożniki do zgrzewania nie są powlekane. Z drugiej strony, różne temperatury topnienia materiału pokrycia i podłoża powodują niekompletną spoinę w spawaniu dziurki od klucza. Gdy powłoka zamienia się w gaz i rozbija jeziorko spawalnicze, powstaje dużo odprysków. Oba typy maszyn mogą spawać stale powlekane.

O autorach

Author Image

Artur Kowalski

Jestem certyfikowanym ekspertem ds. spawania i twórcą DobrySpawacz.com, bloga, na którym dzielę się ponad 30-letnim doświadczeniem w branży spawalniczej. Skontaktuj się ze mną pod adresem [email protected] w razie potrzeby pomocy.