Ranking Przecinarek Plazmowych – Najlepsza Przecinarka Plazmowa w 2024

Najlepsza Przecinarka Plazmowa

Przecinarka plazmowa jest powszechnym narzędziem do cięcia metali i wykonywania napraw samochodowych. Może szybko i precyzyjnie ciąć każdy przewodzący metal. Używając palnika plazmowego, przecinarki plazmowe pracują wydajniej, tworząc czyste cięcia z mniejszą ilością ciepła i większą precyzją.

Przecinarki plazmowe stały się tańsze ze względu na technologię inwerterową. Jednak profesjonalne przecinarki plazmowe nadal są drogie.

Będziesz potrzebować wysokiej jakości przecinarki plazmowej, która może precyzyjnie ciąć gruby metal. Musi być wydajny energetycznie, nie stając się przy tym nadmiernie kosztowny.

Nasz przewodnik dla kupujących, tabela porównawcza i najlepsze zalecenia dotyczące przecinarek plazmowych o różnych grubościach cięcia, w tym najlepszych z wbudowanymi sprężarkami powietrza, znajdują się poniżej.

Ranking przecinarek plazmowych

Sherman CUTTER 90

Sherman CUTTER 90

Najlepsza profesjonalna przecinarka plazmowa

Wykorzystując technologię 200kHz IGBT, Sherman CUTTER 90 jest przecinarką plazmową z serii profesjonalnej. Wykonana jest do cięcia materiałów o grubości do 30 mm, w tym miedzi, stali, aluminium i innych twardych materiałów.

Szczegóły techniczne

ProducentSherman
Prąd cięcia30-85
Rodzaj źródła zasilania400 V / 50 Hz
Wymiary produktu635 x 455 x 515 29 kg
Maksymalna grubość cięcia30 mm

Opis

Jak każda przecinarka plazmowa, Sherman Cutter 90 Series służy do cięcia materiałów przewodzących prąd, takich jak elementy ze stali węglowej i stopowej, miedź, aluminium i jego stopy oraz mosiądz. Jest to urządzenie inwertorowe stworzone z najnowocześniejszych komponentów wykorzystujących technologię IGBT. Dzięki zastosowaniu technologii inwertorowej znacznie zmniejszyły się rozmiary i waga urządzenia, co pozwala na wykorzystanie go w miejscach, do których w innym przypadku dostęp byłby bardzo utrudniony. Przecinarka CUTTER 90 wyposażona jest w intuicyjny wyświetlacz funkcji oraz pokrętło do płynnej regulacji prądu cięcia. Na przednim panelu znajduje się również centralne gniazdo do montażu profesjonalnych uchwytów plazmowych oraz gniazdo kabla powrotnego.

Maksymalny prąd cięcia dostępny w serii 90 to 85A przy 60% sprawności.

CUTTER 90 przeznaczony jest do pracy w pomieszczeniach zamkniętych lub zadaszonych, z niewielką ekspozycją na zewnątrz. Przecinarka zawiera w standardzie uchwyt TRAFIMET model A-81 o długości 6m, który posiada zintegrowany zespół przygotowania powietrza z regulatorem i manometrem, który umożliwia regulację i kontrolę ciśnienia powietrza z panelu sterowania.

IGBT – W przecinarce zastosowano współczesne tranzystory, które oferują minimalne zakłócenia elektromagnetyczne i niskie straty mocy w podstawowych obwodach, zwiększając skuteczność i niezawodność zasilania prądem.

2T/4T – przy czterodotyku po pierwszym naciśnięciu i zwolnieniu przycisku proces spawania następuje przy drugim naciśnięciu; jest to wygodniejsze przy dłuższych spawach. Przy dwóch dotknięciach po naciśnięciu przycisku start następuje proces spawania po zwolnieniu przycisku proces spawania zostaje zatrzymany.

Funkcja TEST sprawdza i oczyszcza system powietrzny.

ZALETY

 • Funkcja TEST
 • IGBT
 • 2T/4T
 • Bezdotykowy zapłon łuku wysokiej częstotliwości.

WADY

 • Wysoka cena
Przecinarka plazmowa Sherman CUTTER 70

Przecinarka plazmowa Sherman CUTTER 70

Najlepsza ogólnie przecinarka plazmowa

Wykorzystująca technologię 200kHz IGBT przecinarka plazmowa Sherman CUTTER 70 jest urządzeniem z serii profesjonalnej. Została stworzona do trudnych, wymagających prac polegających na intensywnym cięciu miedzi, stali lub aluminium o grubości do 23mm.

Szczegóły techniczne

ProducentSherman
Prąd cięcia65
Rodzaj źródła zasilaniaAC 3×400 / 50 Hz
Wymiary produktu57 x 25,5 x 49 21 kg
Maksymalna grubość cięcia23 mm

Opis

Przecinarka serii 70, jak każda przecinarka plazmowa, służy do cięcia materiałów przewodzących prąd elektryczny, takich jak: mosiądz, miedź, aluminium i jego stopy, stale węglowe i stopowe, staliwa.

Jest to urządzenie inwertorowe stworzone z najnowocześniejszych komponentów wykorzystujących technologię IGBT. Dzięki zastosowaniu technologii inwerterowej znacznie zmniejszyły się gabaryty i waga urządzenia, co pozwala na zastosowanie go w miejscach wyjątkowo trudno dostępnych.

Przecinarka CUTTER 70 wyposażona jest w intuicyjny wyświetlacz funkcji oraz pokrętło do płynnej regulacji prądu cięcia. Na przednim panelu znajduje się również centralne gniazdo do montażu profesjonalnych uchwytów plazmowych oraz gniazdo kabla powrotnego.

ZALETY

 • łuk pilotujący
 • funkcja 2T/4T
 • sterowanie cyfrowe
 • funkcja TEST 
 • wyświetlacz LED

WADY

 • Wysoka cena
Przecinarka plazmowa Magnum CUT 45 WP

Przecinarka plazmowa Magnum CUT 45 WP

Najlepsza tania przecinarka plazmowa

Niewielka, tania i kompaktowa przecinarka plazmowa marki MAGNUM pozwala na cięcie łukiem plazmowym, prądem maksymalnym 45A, zasilana na 230V.

Szczegóły techniczne

ProducentMagnum
Prąd cięcia20 – 45 A
Rodzaj źródła zasilania230 V / 50Hz
Wymiary produktu9 kg
Maksymalna grubość cięcia12mm

Opis

Przecinarka plazmowa MAGNUM CUT 45 została opracowana do ręcznego cięcia przedmiotów przewodzących prąd elektryczny, wykonanych z mosiądzu, miedzi, żeliwa, aluminium i jego stopów, a także stali węglowych i stopowych.

Narzędzie posiada palnik, który umożliwia cięcie we wszystkich potencjalnych pozycjach oraz w trudno dostępnych miejscach. Tranzystory IGBT, najnowsza technologia zastosowana w konstrukcji MAGNUM CUT 45, powoduje mniejsze zakłócenia elektromagnetyczne, niskie straty mocy, zwiększoną sprawność i niezawodność źródła zasilania, a także mniejsze zużycie energii.

Na przecinarce znajduje się przeciążeniowe zabezpieczenie termiczne. Korzysta z tego, że jest lekka i ma bezstopniowo regulowany prąd cięcia, co zapewnia cięcie wysokiej jakości materiału.

Panel funkcyjny przecinarki MAGNUM CUT 45 jest prosty w obsłudze i zawiera pokrętło do płynnej regulacji prądu cięcia. Na rękojeści urządzenia znajduje się pokrętło wbudowanego filtra-reduktora, który pozwala na zmianę ciśnienia na wyjściu uchwytu plazmowego. Można od razu korzystać z urządzenia ustawiając ciśnienie i tnąc prądem. W celu zbadania i oczyszczenia układu powietrznego przecinarka zawiera przełącznik 2T/4T oraz funkcję TEST. Dodatkowo w zestawie znajduje się przewód uziemiający z zaciskiem kleszczowym.

ZALETY

 • Funkcja TEST
 • Przecinarka ma w przełącznik 2T/4T
 • Wykonana w technologii IGBT
 • Płynna regulacja prądu cięcia
 • Wbudowany filtro-reduktor
 • Niska cena

WADY

 • Często niedostępny
Przecinarka plazmowa DEDRA DESPI40

Przecinarka plazmowa DEDRA DESPI40

Profesjonalne, lekkie narzędzie o maksymalnej grubości 12mm do przecinania materiałów przewodzących.

Szczegóły techniczne

ProducentDEDRA
Prąd cięcia20-40 A
Rodzaj źródła zasilania230 V- 50 Hz
Wymiary produktu9 kg
Maksymalna grubość cięcia12 mm

Opis

Nowy typ urządzeń tnących zwanych inwertorowymi przecinarkami plazmowymi wykorzystuje obwody elektryczne do generowania wymaganych poziomów prądu. Wyróżniają się one niewielkimi rozmiarami, małą masą, znaczną wydajnością energetyczną, doskonałą wydajnością cięcia i znaczną mobilnością transportową.

Najnowocześniejsze urządzenie o nazwie przecinarka plazmowa DESPi40 wykorzystuje do cięcia metali łuk zjonizowanego gazu.

Zakres prądu cięcia wynosi 20-40 A, a maksymalna grubość ciętego materiału to 12 mm. Użytkownik oprócz przewodu prądowego z uchwytem tnącym ma dostęp do przecinarki, przewodu masowego, reduktora z filtrem, manometru, węża powietrznego, uchwytu reduktora, maski oraz szczotki do młotka.

Waga urządzenia wynosi 9 kg. Lampka na urządzeniu wskazuje, że jest ono włączone.

ZALETY

 • Niska waga i niewielkie gabaryty
 • Króciec do podłączenia kompresora
 • Zawiera wygodny uchwyt
 • Lekki
 • Niska cena

WADY

 • Często niedostępna
Przecinarka plazmowa PLC40 Scheppach

Przecinarka plazmowa PLC40 Scheppach

Mocna i przenośna przecinarka plazmowa firmy Scheppach, PLC40 ma zdolność cięcia do 12 mm i zawiera stały strumień plazmy.

Szczegóły techniczne

ProducentScheppach
Prąd cięcia15-40A
Rodzaj źródła zasilaniaDC
Wymiary produktu‎37.5 x 16.9 x 25 cm; 3.5 kg
Maksymalna grubość cięcia12 mm

Opis

Możesz wykonać czyste, dokładne proste lub zakrzywione cięcia w materiałach metalowych za pomocą elektrycznie regulowanej, precyzyjnej i cichej wiązki plazmy. Model ten zawiera wysokiej jakości 2,5-metrowy kabel tnący z wymiennymi palnikami, 2-metrowy kabel uziemiający i bardzo mocny zacisk, wysokiej jakości 2-metrowy wąż ciśnieniowy, przyłącze sprężonego powietrza z zaworem redukcyjnym i manometrem, solidną stalową obudowę oraz poręczny uchwyt ułatwiający przenoszenie. Posiada również zabezpieczenie przed przeciążeniem z kontrolą optyczną LED. W zestawie znajdują się trzy elektrody i trzy dysze. Ze zwykłymi sprężarkami, które spełniają niezbędne kryteria wydajności, można stosować przecinarkę.

Przecinarka plazmowa scheppach PLC40 ma zdolność cięcia do 12 mm i jest odpowiednia do prostych cięć w stali, stali nierdzewnej, aluminium i miedzi. W celu ułatwienia uruchomienia w zestawie znajduje się wąż sprężonego powietrza z szybkozłączką, trzy tuleje palnika i trzy elektrody.

Krajalnica plazmowa Scheppach posiada mocną metalową obudowę z bezpiecznym uchwytem do przenoszenia. Stały, elektronicznie sterowany strumień plazmy jest w stanie ciąć stal do grubości 12 mm, żelazo do grubości 10 oraz stal nierdzewną i aluminium do grubości 8 mm. PLC40 dzieli arkusze miedzi o grubości nawet 4 mm.

Każdy, kto często i intensywnie pracuje z metalami lub aspiruje do ambicji artystycznych, rozumie korzyści płynące z używania przecinarki plazmowej do oddzielania metali przewodzących. Cięcie plazmowe otwiera świat możliwości prostego i okrągłego cięcia metalu.

 • ciśnienie robocze: 4 – 4,5
 • Prąd cięcia: 15 – 40 A.
 • Wydajność cięcia miedzi 1 – 4 mm
 • Wydajność cięcia stali nierdzewnej 1 – 8 mm.
 • Cięcie w aluminium 1 – 8 mm.
 • Wydajność cięcia żelaza 1 – 10 mm
 • Wydajność cięcia stali 1 – 12 mm.
 • Zawiera 3 osłony palnika, 3 elektrody (1 wstępnie zmontowane) oraz wąż sprężonego powietrza

ZALETY

 • Przecinanie stali nierdzewnej, blachy stalowej, aluminium, żelaza i miedzi
 • Prąd cięcia, który można bezstopniowo dostosowywać, pozwala na dostosowanie pracy przecinarki do wymagań użytkownika.
 • Mocna obudowa z uchwytem sprawia, że wytrzymała
 • Jest łatwy do przenoszenia
 • Nadaje się do powszechnie stosowanych kompresorów

WADY

 • Niska grubość cięcia
Przecinarka Plazmowa Inwertorowa EXPERT PLASMA 45 PFC

Przecinarka Plazmowa Inwertorowa EXPERT PLASMA 45 PFC

EXPERT PLASMA 45 PFC to profesjonalna przecinarka plazmowa. Umożliwia cięcie stali, stali nierdzewnej, aluminium, mosiądzu i miedzi bez deformacji.

Szczegóły techniczne

ProducentIdeal Proffesional
Prąd cięciaA 15 – 45
Rodzaj źródła zasilania230 V / 50 Hz
Wymiary produktu450 x 200 x 250 14 kg
Maksymalna grubość cięcia28

Opis

Profesjonalne narzędzie, jakim jest przecinarka plazmowa Ideal Expert 45C PFC, może ciąć różne materiały metalowe do maksymalnej grubości 28mm. W standardzie z aparatem znajduje się bardzo ergonomiczny uchwyt do cięcia ręcznego IPT40 o długości 4m oraz uniwersalne gniazdo EURO.

Zintegrowany panel funkcyjny przecinarki plazmowej IDEAL 45C PFC jest prosty w obsłudze i zawiera pokrętło do płynnej regulacji prądu cięcia w krokach co 1A. Ustawienie prądu cięcia i ciśnienia to wszystko, co jest niezbędne do korzystania z gadżetu. Z tyłu obudowy znajduje się wyznaczone miejsce na montaż reduktora ciśnienia z filtrem powietrza. Filtr-reduktor posiada króciec przyłączeniowy do instalacji sprężonego powietrza.

Funkcja PFC w przecinarce plazmowej IDEAL 45C zapewnia niezawodne cięcie nawet przy spadku napięcia o 30%. Można stosować długie przedłużacze, a generatory prądu mogą współpracować z tym rozwiązaniem technologicznym.

Elektroda jest podnoszona za pomocą układu pneumatycznego w momencie rozpoczęcia zapłonu łuku. W rezultacie elektroda i dysza tracą kontakt, zapalając łuk pilotujący. Dzięki tej przełomowej technice łuk może zostać zapalony bez użycia systemu HF o wysokiej częstotliwości, zwiększając wydajność cięcia przy jednoczesnym zwiększeniu niezawodności źródła zasilania.

ZALETY

 • Technologia IGBT
 • Funkcja PFC
 • Wyświetlacz prądu cięcia
 • Zintegrowany panel funkcyjny
 • Zajarzenie bezstykowe BLOW BACK

WADY

 • Wysoka cena

Przecinarka plazmowa – Ranking 2023

 1. Sherman CUTTER 90
 2. Przecinarka plazmowa Sherman CUTTER 70
 3. Przecinarka plazmowa Magnum CUT 45 WP
 4. DEDRA DESPI40
 5. Przecinarka plazmowa PLC40 Scheppach
 6. Przecinarka Plazmowa Inwertorowa EXPERT PLASMA 45 PFC

Co to jest przecinarka plazmowa?

Przecinarka plazmowa to maszyna, która może przecinać dowolny metal przewodzący, taki jak aluminium, stal nierdzewna, miedź, mosiądz, stal i inne. Wprowadzając gaz przez dyszę w palniku i mieszając go z łukiem elektrycznym generowanym przez źródło prądu, powstaje strumień plazmy.

Przecinarką plazmową nie da się spawać, ponieważ jest ona stworzona wyłącznie do tworzenia cięć. Jeżeli interesuje cię spawanie plazmowe, to wszystkiego dowiesz się w załączniku powyżej.

Jaką temperaturę osiąga przecinarka plazmowa?

Temperatura 25 000 stopni Celsjusza to maksymalna temperatura, jaką może osiągnąć przecinarka plazmowa. Jest ona wyższa niż temperatura powierzchni Słońca, która wynosi 5 505 stopni Celsjusza. Bezpieczeństwo podczas korzystania z przecinarki plazmowej musi być zawsze na pierwszym miejscu.

Dlaczego warto korzystać z przecinarki plazmowej?

Najlepszą techniką cięcia metalu jest przecinarka plazmowa. Tną znacznie szybciej i więcej dokładnie niż acetylenowo-tlenowe, ponieważ szerokość cięcia jest węższa. Oznacza to, że ciepło nie będzie oddziaływać na otaczający obszar, co pozwala na dokładniejsze cięcie. Cięcie plazmowe jest elastyczną alternatywą, ponieważ może ciąć każdy metal przewodzący, w tym stal nierdzewną i aluminium.

Jak używać przecinarkę plazmową?

 1. Podłącz przecinarkę plazmową do odpowiedniej sprężarki powietrza.
 2. Następnie podłącz przecinarkę plazmową do źródła zasilania 240 V lub 415 V (w zależności od zakupionej maszyny).
 3. Podłącz przewód uziemiający do przedmiotu obrabianego.
 4. Podłącz palnik do cięcia plazmowego do przecinarki plazmowej.
 5. Określ natężenie cięcia (więcej amperów dla grubszych materiałów).
 6. Aby przeciąć metal, naciśnij przełącznik na uchwycie palnika i przesuń palnik po robocie.

Możesz przebić dziurę w środku metalu lub zacząć od obwodu elementu. Korzystając z zestawu do wycinania kół i szablonu, wycinaj precyzyjne kółka i twórz niepowtarzalne formy.

Przecinarki plazmowe są bardzo przenośne, ponieważ nie trzeba nosić ciężkich butli z gazem, a zmniejszona strefa wpływu ciepła przy niewielkiej szerokości cięcia w porównaniu z cięciem tlenowym to ogromna korzyść.

Gazy do przecinania plazmowego

Aby urządzenie do cięcia plazmowego działało i wytwarzało plazmę, potrzebny jest gaz. Najczęściej stosowanymi gazami są tlen, azot lub argon. Niektóre systemy przecinarek plazmowych mają możliwość pracy z wieloma gazami, co pozwala na wykorzystanie szeregu gazów do różnych zastosowań.

Zależnie od rodzaju ciętego metalu stosowane są różne gazy.

 • Tlen stał się standardowym gazem używanym do cięcia stali ze względu na jego zdolność do cięcia stali w najszybszym tempie ze wszystkich gazów plazmowych.
 • Argon jest najgorętszym gazem plazmowym, dzięki czemu idealnie nadaje się do cięcia grubej stali nierdzewnej i aluminium.
 • W przypadku cięcia aluminium i stali nierdzewnej, azot jest najlepszą opcją, ponieważ może zapewnić wyjątkową jakość cięcia.
 • Bardziej przystępną cenowo opcją jest czyste, suche powietrze warsztatowe, ponieważ może ono przecinać stal miękką, nierdzewną i aluminium.

Przewodnik zakupu przecinarek plazmowych

Przecinarka plazmowa może znacznie zwiększyć Twoje możliwości produkcyjne, jednak tania przecinarka plazmowa może nie wystarczyć. Nawet jeśli nie potrzebujesz przecinarki plazmowej do użytku przemysłowego, są to główne elementy, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie.

Jaki rodzaj cięcia będziesz robić?

Twoim kluczowym elementem decyzyjnym jest zadanie, które zamierzasz podjąć. Nie potrzebujesz ogromnej przecinarki plazmowej 200 A przeznaczonej do blachy stalowej 3/4 cala, jeśli tylko tniesz blachę. Mniejsza maszyna jest tańsza w zakupie do karoserii samochodowej i innych lekkich zadań i prawdopodobnie działa na 120-woltowy prąd, aby zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy.

Czy potrzebujesz źródła ciśnienia powietrza?

Wbudowana sprężarka powietrza jest dostępna w kilku urządzeniach. Inne wymagają zastosowania oddzielnej sprężarki powietrza. Pokładowy kompresor może generować dużo pieniędzy w zależności od rozmiaru przecinarki plazmowej. Chociaż może być konieczne zakupienie sprężarki powietrza osobno, powinna ona być w stanie zasilać pistolety natryskowe i narzędzia pneumatyczne.

Jakie poziomy mocy są wymagane?

Moc wyjściowa i cykl pracy są na pierwszym miejscu przy obliczaniu zapotrzebowania na moc. Określa to górną granicę, którą możesz obciąć, a także to, czy potrzebujesz wejścia 240 woltów, czy możesz uciec z 120 woltami. Możesz zdecydować, że posiadanie podwójnego napięcia wejściowego 120/240 jest bardziej wszechstronne.

Cykl pracy

Cykl pracy maszyny odnosi się do czasu, przez jaki może pracować bez konieczności schładzania. Na przykład 35-procentowy cykl pracy przy określonym natężeniu i napięciu oznacza, że ​​przecinarka plazmowa może pracować przez 3,5 minuty z łącznych 10 minut bez przegrzania. Gdy natężenie prądu jest zmniejszone, zwiększa się cykl pracy. Wykonywanie długich głębokich cięć w metalu wymaga dłuższego cyklu pracy przy większym natężeniu prądu.

Gwarancja

Długość gwarancji może wynosić od kilku miesięcy do wielu lat. Firma udzielająca gwarancji musi dotrzymać słowa i zaoferować szybki serwis. Niektórzy producenci mają ogólnokrajową sieć dealerów, co pozwala na szybką obsługę. Inni mogą mieć tylko jedną lokalizację serwisową w kraju lub wymagać wysyłki międzynarodowej. Sprawdź, czy pokryjesz koszty zwrotu maszyny do producenta, czy też pokryje to producent.

Bezpieczeństwo

Wreszcie, musisz uważać bezpieczeństwo za swoją najważniejszą troskę. Przeczytaj wszystkie wskazówki dotyczące bezpieczeństwa dostarczone przez wybraną przecinarkę plazmową w instrukcji obsługi. Aby chronić swoje oczy, zainwestuj w okulary ochronne. Nawet jeśli łuk nie jest tak silny jak łuk spawalniczy, nadal może uszkodzić oczy.

Powinieneś również nosić rękawice spawalnicze. Unikaj używania syntetycznych rękawiczek, ponieważ mogą się stopić i przykleić do skóry; zamiast tego noś skórzane rękawiczki. Aby uchronić się przed iskrami i łukiem, owiń ciało, nogi i ramiona mocnym bawełnianym materiałem.

Często zadawane pytania

Co jest potrzebne do przecinarki plazmowej?

Powietrze i prąd elektryczny to dwa podstawowe składniki potrzebne do cięcia plazmowego. Oczywiście, do uruchomienia systemu będziesz potrzebował więcej. Najważniejszą potrzebą dla przecinarek plazmowych jest rozsądna moc wyjściowa.

Czy przecinarką plazmową da się spawać?

Nie. Obwód spawarki ma ustawienia dla prądu stałego i zmiennego, ale obwód przecinarki plazmowej nie. Strumień sprężonego powietrza przecinarki plazmowej nie wymaga gazu osłonowego, ponieważ emituje prąd zmienny o wysokiej częstotliwości.

Czy plazmą można ciąć aluminium?

Tak, cięcie plazmowe aluminium jest nie tylko wykonalne, ale również całkiem skuteczne, tak jak w przypadku każdego innego elektrycznie przewodzącego metalu.

O autorach

Author Image

Artur Kowalski

Jestem certyfikowanym ekspertem ds. spawania i twórcą DobrySpawacz.com, bloga, na którym dzielę się ponad 30-letnim doświadczeniem w branży spawalniczej. Skontaktuj się ze mną pod adresem [email protected] w razie potrzeby pomocy.