Kompresor Olejowy czy Bezolejowy

Kompresor Olejowy czy Bezolejowy?

Kompresory powietrza mogą zrewolucjonizować sposób funkcjonowania firmy, prowadząc do wykonywania większej ilości pracy na wyższym poziomie jakości. Dostępne są jednak głównie dwa rodzaje sprężarek powietrza, co utrudnia wybór odpowiedniej do potrzeb, dlatego dzisiaj dowiesz się czy kompresor olejowy czy bezolejowy będzie lepszy do twojego warsztatu.

Oferujemy pomoc w wyborze najlepszej sprężarki powietrza do danego zastosowania, zarówno smarowanej, jak i bezolejowej. Poniżej można przeczytać więcej o tych sprężarkach powietrza oraz ich zaletach i wadach.

Co to jest kompresor olejowy?

Sprężone powietrze w sprężarce powietrza jest zasysane przez tłok lub element obrotowy i przechowywane w zbiorniku. Elementy obrotowe i tłoki muszą działać płynnie i konsekwentnie, dlatego też zazwyczaj wymagają smarowania.

W smarowanych sprężarkach powietrza, zwanych również sprężarkami olejowymi, do smarowania ruchomych części układu stosowany jest olej. Olej smarowy jest niezbędny w przypadku smarowanych sprężarek powietrza, aby zapewnić działanie tłoka lub elementu obrotowego bez uszkadzania maszyny. Dodatkowo olej smarujący pochłania ciepło i pomaga w utrzymaniu skuteczności sprężania powietrza.

Kompresor olejowy

Kompresor olejowy – zalety i wady

ZALETY

 • Lepsze dopasowanie do zastosowań przemysłowych i ciężkich
 • Dłuższy czas przed koniecznością wymiany bloku sprężarki

WADY

 • Bardzo ciężkie
 • Wymagają większej konserwacji
 • Koszt smarowania olejem jest wyższy
 • Olej zanieczyszcza powietrze

Co to jest kompresor bezolejowy?

Sprężarki bezolejowe nie używają oleju do powlekania części sprężających, tak jak robią to sprężarki smarowane; zamiast tego używają wstępnie nasmarowanych materiałów, takich jak teflon. W niektórych sprężarkach bezolejowych do chłodzenia i smarowania zamiast oleju stosuje się wodę. Materiały wstępnie nasmarowane lub woda mogą pomóc w płynnym działaniu mechanizmów w sprężarce powietrza nawet bez użycia oleju.

W celu zmniejszenia tarcia między częściami, te sprężarki powietrza wymagają również wirników o drobnych tolerancjach mechanicznych. Należy pamiętać, że „bezolejowe” dotyczy tylko komory sprężania. Smarowanie elementów innych niż łożyska i komora sprężania może być nadal konieczne.

Kompresory bezolejowe zostały opracowane w celu zmniejszenia zanieczyszczenia strumienia powietrza olejem oraz problemów związanych z jego przenoszeniem. Główną zaletą bezolejowych sprężarek powietrza jest to, że zapewniają czystsze, bardziej suche powietrze, co jest niezbędne w wielu branżach. Przed dokonaniem wyboru pomiędzy tymi dwoma opcjami należy jednak zastanowić się nad wadami sprężarek bezolejowych.

Zanieczyszczenie olejem jest możliwe, mimo że bezolejowe sprężarki powietrza nie używają oleju do konserwacji swoich części. Jeśli w powietrzu znajdują się jakiekolwiek oleje, takie jak odparowane płyny do obróbki metali lub smary stosowane w produkcji, oleje te mogą zostać wchłonięte przez wlot powietrza i trafić do sprężonego powietrza. Bezolejowe sprężarki powietrza mogą osiągnąć zerowy poziom przenoszenia oleju tylko pod warunkiem, że dopływ powietrza jest wystarczający.

Kompresor bezolejowy

Kompresor bezolejowy – zalety i wady

ZALETY

 • Przenośna i niewielka konstrukcja
 • Nie wymagają ręcznego smarowania
 • Łatwiejsze w obsłudze
 • Nadaje się do zastosowań narażonych na zanieczyszczenie olejem
 • Lepiej nadaje się do zastosowań niekomercyjnych

WADY

 • Większy koszt
 • Nie jest zdolna do pracy w ciężkich warunkach jak kompresory olejowe
 • Może wymagać szybszej wymiany bloku sprężarki niż sprężarka olejowa

Co wybrać – Kompresor olejowy czy bezolejowy?

Sprężarki bezolejowe i olejowe działają inaczej, dlatego w zależności od zastosowania można wybrać jedną z nich. Dokonując porównań, należy zastanowić się, czym każdy typ sprężarki różni się od pozostałych.

Poniżej znajdują się dodatkowe informacje na temat sprężarek powietrza, które pomogą w podjęciu decyzji:

Zapotrzebowanie na olej

Kompresor olejowy, jak sama nazwa wskazuje, wymaga oleju do smarowania ruchomych części. Przykładowo, aby upewnić się, że rotacyjna śrubowa sprężarka powietrza ze smarowanymi spiralnymi parami śrubowymi działa prawidłowo, należy wymieniać olej i filtry oleju. Olej nie jest natomiast konieczny w przypadku bezolejowych sprężarek powietrza, ponieważ działają one w oparciu o inny rodzaj środka smarnego.

Różnice mechaniczne

Podstawowa zasada działania zarówno olejowych, jak i bezolejowych kompresorów powietrza jest taka sama: powietrze jest zasysane, sprężane, a następnie wtłaczane do zbiornika magazynowego za pomocą podciśnienia.

Aby proces ten mógł funkcjonować, pompa sprężarki powietrza, która zasysa powietrze, potrzebuje wystarczającej ilości smaru, aby poruszać się bez oporu. Sprężarki powietrza na bazie oleju wykorzystują olej, jak sama nazwa wskazuje, podczas gdy w sprężarkach bezolejowych substancje chemiczne zmniejszające tarcie są wstępnie nakładane na części, aby zapewnić stałe smarowanie.

Użytkowanie i konserwacja

Olejowe kompresory powietrza wymagają, jak można się spodziewać, częstszej konserwacji w celu utrzymania ich optymalnego działania. Sprężarki olejowe wymagają konserwacji w taki sam sposób, aby zapewnić sprawne działanie. Model sprężarki powietrza określa częstotliwość wymiany oleju.

Sprężarki bezolejowe nie wymagają tego rodzaju konserwacji, jednak powłoka smarująca może się ostatecznie zużyć, pozostawiając układ z niewystarczającym smarowaniem. Ponieważ olej nie chłodzi elementów, bezolejowe sprężarki powietrza mają również tendencję do nagrzewania się bardziej niż sprężarki smarowane olejem. W związku z tym sprężarki bezolejowe często mają krótszą żywotność niż ich odpowiedniki na bazie oleju.

Ryzyko zanieczyszczenia

Jeżeli zanieczyszczenie olejem nie jest problemem dla Twojej firmy, sprężarka powietrza zasilana olejem może być bardzo niezawodnym i efektywnym sprzętem dla Twojej działalności. Alternatywne rozwiązanie bezolejowe jest najlepszym wyborem dla firm, w których należy unikać zanieczyszczeń.

Poziom hałasu

Ze względu na zastosowanie oleju, sprężarka powietrza smarowana olejem jest cichsza. Jeśli nie masz nic przeciwko używaniu oleju w swoich zastosowaniach i wolisz pracować z maszyną, która wytwarza mniej hałasu w miejscu pracy, wybierz olejową sprężarkę powietrza. Warto zauważyć, że obecne bezolejowe sprężarki powietrza są cichsze od wcześniejszych typów, mimo że nadal generują więcej hałasu.

Kompresor w cięciu plazmowym

Przecinarka plazmowa wymaga czystego, suchego i dokładnie kontrolowanego zasilania gazem, aby działał jak najlepiej. Tymi zmiennymi można łatwo zarządzać przy użyciu benzyny butelkowanej. W równaniu występuje więcej zmiennych, ponieważ powietrze warsztatowe jest używane do większości operacji cięcia w większości obecnych systemów cięcia plazmowego. Jeśli zasilanie powietrzem jest mniej niż optymalne, często pogarsza się wydajność i żywotność materiałów eksploatacyjnych.

Która sprężarka jest najlepsza?

Zarówno olejowe, jak i bezolejowe kompresory powietrza mają swoje zalety i wady, ale ostatecznie to, który z nich będzie najlepszy dla Ciebie, będzie prawdopodobnie zależeć od Twoich potrzeb. Sprężarki bezolejowe powinny być używane, jeśli zanieczyszczenie olejem stanowi zagrożenie dla firmy. Kompresor olejowy jest odpowiedni, jeśli potrzebujesz sprężarki powietrza do wymagającego, przemysłowego zastosowania.

Pamiętaj aby zachować bezpieczeństwo pracy przy sprężarkach powietrznych, nie zależnie od tego czy wybierasz kompresor olejowy czy bezolejowy.

O autorach

Author Image

Artur Kowalski

Jestem certyfikowanym ekspertem ds. spawania i twórcą DobrySpawacz.com, bloga, na którym dzielę się ponad 30-letnim doświadczeniem w branży spawalniczej. Skontaktuj się ze mną pod adresem [email protected] w razie potrzeby pomocy.