Jaką wybrać wiertarkę stołową?

Jaką wybrać wiertarkę stołową

W każdym warsztacie, zarówno komercyjnym, jak i domowym, potrzebne są odpowiednie narzędzia do pracy. Sprawdźmy zatem, jaką wybrać wiertarkę stołową, oraz która będzie najlepszą opcją do wiercenia serii precyzyjnych otworów.

Jeżeli chcesz poznać dokładne informacje dotyczące wiertarek stołowych oraz ich użytkowania, to polecamy przeczytać nasz post o wiertarkami stołowych oraz do czego służą!

Charakterystyka wiertarki stołowej

Od tradycyjnych wiertarek ręcznych wiertarki stołowe odróżnia zastosowanie pionowej platformy zamocowanej na stole warsztatowym. Główny korpus jest przymocowany do metalowej kolumny, a nie do tradycyjnego uchwytu ręcznego, dzięki czemu cała konstrukcja jest bardzo wytrzymała i stabilna.

W głowicy roboczej wiertarki stołowej znajduje się trzpień z uchwytem do mocowania wierteł. Wyciągając trzpień, wiertło można skierować w dół pod idealnym kątem prostym. Urządzenie jest zasilane energią elektryczną za pomocą silnika umieszczonego z boku kolumny naprzeciwko głowicy roboczej. Pas przekładni w głównym korpusie przesyła moc z silnika do głowicy.

Dostępne są przełączniki kierunkowe i opcja ustawienia stałej głębokości wiercenia w wiertarkach stołowych. O ile znaczenie pierwszej funkcji jest oczywiste, o tyle druga wymaga nieco więcej wyjaśnień. Dzięki tej samej głębokości można wykonać ogromną liczbę precyzyjnych, podobnych wierceń. Zazwyczaj w takiej sytuacji stosuje się regulowany ogranicznik głębokości.

Kolumna wiertarki stołowej jest przymocowana do podstawy maszyny, ale można ją podnosić lub opuszczać, aby zmienić wysokość stołu wiertarki. Stół wiertarki można zablokować na dowolnej wysokości, co pozwala na jeszcze dokładniejszą pracę. Pokrętło do podnoszenia i opuszczania głównego korpusu znajduje się z boku.

Jak wybrać wiertarkę stołową?

Majsterkowicze kupujący wiertarko-wkrętarkę stołową mogą nie wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy jej zakupie, a nawet jak z niej korzystać. Prasy wiertarskie niekoniecznie są specjalistycznym sprzętem, ale są obecnie mniej powszechne w domowych warsztatach niż kiedyś. Wybierając najlepszą wiertarkę stołową do warsztatu, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki.

Rodzaj wiertarki

Prasy wiertarskie dzielą się na dwie podstawowe kategorie: stołowe i podłogowe. Warianty stołowe są bardziej kompaktowe, lekkie i przenośne. Modele podłogowe mają większą moc, wydajność i funkcje, ale są cięższe i trudniejsze do przenoszenia.

Rozmiar prasy wiertarskiej

Skok i przesuw wrzeciona to dwa podstawowe wymiary, które należy wziąć pod uwagę w przypadku wszystkich pras wiertarskich.

Skok jest obliczany poprzez pomnożenie odległości między wrzecionem a kolumną centralną maszyny przez dwa. W celu wywiercenia otworu w obrabianym przedmiocie, można użyć tej wartości do obliczenia najszerszego kawałka materiału, jaki można zmieścić na wiertarce.

Przesuw wrzeciona odnosi się zasadniczo do tego, jak daleko wiertarka może zejść podczas obracania uchwytu.

Prędkość obrotowa wiertarek stołowych

O uniwersalności danego modelu decyduje zakres regulacji prędkości obrotowej, przy czym duże znaczenie ma tutaj zarówno wartość minimalna, jak i maksymalna. Mniejsze prędkości wiercenia są potrzebne do twardszych materiałów, takich jak metal, niż do drewna. Jednakże wysokie prędkości mogą być wykorzystywane do szybkiego wiercenia w bardziej miękkich materiałach, takich jak drewno.

Wiertarki są zwykle opisywane jako posiadające stałą lub zmienną liczbę prędkości. Zakres prędkości, z jakimi mogą pracować wiertarki stałoobrotowe jest ograniczony i nie są one w stanie pracować z żadną inną prędkością.

Wiertarki ze zmienną prędkością obrotową wykorzystują natomiast urządzenie elektryczne lub mechaniczne do regulacji prędkości obrotowej wrzeciona do dowolnej wartości w określonym zakresie.

Jeśli zamierzasz wiercić wiele dużych otworów, poszukaj wiertarki, która może pracować z niskimi prędkościami. Ogólnie rzecz biorąc, moment obrotowy rośnie wraz ze spadkiem prędkości.

Moc prasy wiertarskiej

Obliczanie mocy w watach jest najskuteczniejszą metodą oceny mocy wiertarki stołowej. Wszystkie wersje posiadają na tabliczce znamionowej pomiary amperów i woltów. Mnożąc je przez siebie otrzymujemy moc w watach. Narzędzie będzie mocniejsze i będzie w stanie penetrować twardsze materiały dzięki większej mocy.

Do użytku w domowych warsztatach, największe wiertarki podłogowe mają moc wyjściową około 1000 watów. Modele stacjonarne mają zwykle od jednej trzeciej do połowy tej mocy.

Przewodnik laserowy i wbudowane oświetlenie

Czasami nawet najbardziej doświadczeni użytkownicy wiertarek potrzebują wskazówek. Wybierając wiertarkę stołową z wbudowanym oświetleniem, użytkownicy będą mieli lepszą widoczność, gdy wiertarka zostanie umieszczona w zacienionych miejscach warsztatu, co przełoży się na większą precyzję wiercenia.

Aby przejść na wyższy poziom, warto poszukać modelu z prowadnicą laserową. Te znaczniki, które często przypominają krzyżyki, są liniami, które dokładnie wyznaczają miejsce, w którym wiertło styka się z obrabianym przedmiotem. Po ustawieniu, łatwiej będzie zlokalizować każdą pozycję wiertarki.

Zakres cenowy

Cena danego modelu zazwyczaj odpowiada jego zaawansowaniu. Koszty wiertarki stołowej do okazjonalnego użytku domowego wahają się od 400 do 1700 zł. Należy jednak liczyć się z koniecznością dopłaty, jeśli zależy nam na uniwersalnym urządzeniu z większą liczbą funkcji i mocą. W przypadku modeli do użytku profesjonalnego, cena może sięgać tysięcy złotych.

A jeżeli chcesz kupić dobrą wiertarkę stołową w niewielkiej cenie to polecamy poznać nasze najlepsze wiertarki stołowe do 1000 zł!

Opcje bezpieczeństwa

Prasy wiertarskie to narzędzia nieco w stylu retro, ale ostatnio zostały one ulepszone, aby uczynić je nieco bezpieczniejszymi. Przykładowo, osłony wierteł pomagają trzymać ręce z dala od obracającego się wiertła i zapobiegają leceniu wiórów drewna i metalu w kierunku użytkownika. Duże przyciski włączania/wyłączania ułatwiają użytkownikom szybkie wyłączenie maszyny w przypadku, gdy coś pójdzie nie tak.

Urządzenia zaciskowe nie tylko utrzymują obrabiany przedmiot w miejscu, zapewniając większą dokładność, ale także chronią przed poluzowaniem się obrabianego przedmiotu i zranieniem operatora wiertarki. Jednak większość z tych elementów to dodatki, które klienci muszą zakupić niezależnie.

Prasa wiertarska

Aspekty pod wybór wiertarki

Przestrzeń

Przestrzeń zawsze powinna być priorytetem przy wyborze wiertarki. Czy jesteś w stanie pomieścić większy model stojący na podłodze w swoim warsztacie? A może wolisz bardziej kompaktowy model stołowy?

Rozmiar i przeznaczenie

Do jakich celów ma służyć wiertarko-wkrętarka? Sprawdź, czy wiertarka jest wystarczająco mocna, aby poradzić sobie z materiałami, których zamierzasz użyć, a także czy ma wystarczająco dużo miejsca, aby fizycznie zmieścić obrabiane przedmioty.

Dodatkowa charakterystyka

Czy potrzebujesz prasy o stałej prędkości, czy urządzenia ze zmienną prędkością? Czy potrzebujesz urządzenia z wbudowanym oświetleniem dla lepszej widoczności, laserowym celownikiem dla szybkiego i precyzyjnego pozycjonowania, a może ogranicznikiem głębokości dla prostej powtarzalności? Wszystkie te aspekty usprawniają wiercenie.

Akcesoria

Niezbędne jest wiertło, ponieważ bez niego trudno jest wywiercić otwory. Ponadto, nigdy nie trzymaj obrabianego przedmiotu w dłoni; zamiast tego zawsze używaj zacisku lub imadła, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo. Aby w pełni dostosować wiertarkę do swoich potrzeb, potrzebne są następujące akcesoria, w tym zaciski do wiertarek, imadła krzyżowe i uchylne, imadła do wiertarek, stoły do wiertarek, wiertła, i uchwyty bezkluczykowe.

Jaka wiertarka stołowa jest najlepsza?

Uważamy, że najlepszą wiertarką stołową jest Bosch PBD 40.

Wiertarka stołowa Bosch PBD 40

Bosch PBD 40 to wiertarka stołowa zapewniająca najlepszą równowagę między dokładnością i komfortem. Odczyt prędkości i głębokości wiercenia na cyfrowym wyświetlaczu i płynna regulacja prędkości za pomocą pokrętła poniżej.

Wiertarka posiada zacisk szybkomocujący, który może przytrzymywać okrągłe elementy, a precyzyjny, beznarzędziowy uchwyt wiertarski automatycznie koryguje prawidłowe położenie wiertła, zapewniając większy komfort pracy.

Wiertarka nadaje się do wiercenia w drewnie, metalu i aluminium. Wśród standardowych funkcji znajduje się oświetlenie LED, laser i system Bosch Electronic.

A jeżeli chcesz poznać inne wiertarki stołowe to przeczytaj ten ranking wiertarek stołowych w 2023 roku i wybierz sprzęt idealny do swojego warsztatu!

Która wiertarka stołowa jest najlepsza do użytku domowego?

Jeśli urządzasz domowy warsztat, powinieneś dokładnie przeanalizować, jakiej wiertarki stołowej potrzebujesz. Pewne jest jedno: mocna, profesjonalna wiertarka przeznaczona do intensywnej pracy z twardymi materiałami nie jest niezbędna do okazjonalnych, dorywczych prac wokół domu. Sprzęt o mocy wyjściowej w zakresie 300-600 W będzie wystarczający do użytku wyłącznie domowego.

Należy unikać stosowania urządzeń o prędkości obrotowej poniżej 2500 obr. Jeśli chcesz wiercić w różnych materiałach, upewnij się, że wiertarka ma opcję regulacji prędkości, abyś mógł dokładnie dostosować prędkość do wykonywanego zadania.

Jaka wiertarka stołowa będzie dobra do profesjonalnego użytku?

Użytkownicy profesjonalni potrzebują narzędzi, które są solidne i uniwersalne. Silniki do przemysłowych wiertarek stołowych są przeznaczone do ciągłego, intensywnego użytkowania. W tej sytuacji bardzo ważny jest jednak również poziom komfortu pracy użytkownika, dlatego oprócz wyżej wymienionych czynników, należy zwrócić uwagę na konstrukcję.

Powinna być ona solidna, ciężka i posiadać mocną podstawę, dzięki której maszyna będzie wystarczająco stabilna do bezpiecznego użytkowania. Przydatnymi funkcjami są również lampa boczna i laser, które poprawiają dokładność wiercenia i są przyjazne dla użytkownika.

O autorach

Author Image

Artur Kowalski

Jestem certyfikowanym ekspertem ds. spawania i twórcą DobrySpawacz.com, bloga, na którym dzielę się ponad 30-letnim doświadczeniem w branży spawalniczej. Skontaktuj się ze mną pod adresem [email protected] w razie potrzeby pomocy.