Jak Zostać Spawaczem W Kilku Prostych Krokach

Czym zajmuje się spawacz?

Spawacze wykorzystują ciepło do stapiania kilku metali, takich jak mosiądz, stal nierdzewna lub aluminium, w celu wykonania lub naprawy metalowych przedmiotów lub towarów. Spawacze stosują szereg narzędzi i sprzętu spawalniczego w zależności od metalu, który tnie i łączy. Czytaj dalej aby dowiedzieć się Jak Zostać Spawaczem W Kilku Prostych Krokach.

Do obowiązków spawacza mogą należeć:

 • Upewnienie się, że każdy projekt jest trwały i bezpieczny do użytkowania przez klientów.
 • Aby bezpiecznie i odpowiedzialnie obchodzić się z użyciem płomieni, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
 • Utrzymywanie odpowiedniej temperatury płomienia i metali podczas spawania.
 • Czyszczenie i przechowywanie sprzętu spawalniczego.
 • Przeglądanie planów w celu ustalenia długości i wymiarów spawanego produktu

Średnia pensja spawacza

Średnie miesięczne łączne wynagrodzenie za bycie spawaczem, według portalu wynagrodzenia.pl, wynosi 4 850 zł brutto. Co drugi spawacz otrzymuje wynagrodzenie od 4000 do 5700 zł. 25% najniżej opłacanych spawaczy zarabia mniej niż 4000 zł brutto miesięcznie. Jedna czwarta najlepiej opłacanych spawaczy może liczyć na ponad 5700 zł brutto.

Jakie zadania wykonują spawacze?

Spawacze mogą analizować plany nowego projektu w ramach swojej codziennej rutyny, aby ustalić długość i wymiary spawanego produktu. Gromadzą pomiary i planują układy i procesy wymagane do zakończenia pracy.

Spawacz decyduje, jakiego sprzętu i procedur spawalniczych użyć na podstawie tych planów i wszelkich innych wymagań dotyczących zadań. On lub ona dopasuje i przygotuje różne sekcje, które zostaną ze sobą zespawane po ustawieniu komponentów zgodnie z wymaganiami. Podgrzewają oba składniki, a następnie łączą je specjalistycznym sprzętem. Mogą używać tego samego sprzętu spawalniczego do naprawy maszyn, łatania otworów i przecinania materiałów. Spawacze muszą przestrzegać ścisłych wymogów bezpieczeństwa podczas procesu spawania oraz utrzymywać płomień i metale w odpowiedniej temperaturze.

Spawacze sprawdzają powierzchnie i konstrukcje, a także konserwują sprzęt, podczas gdy nie spawają aktywnie. Spawanie wymaga wysokiego poziomu bezpieczeństwa w miejscu pracy, a wszystkie urządzenia i powierzchnie muszą być utrzymywane w czystości i odpowiednio konserwowane. Możesz również spawać samodzielnie w domu.

shallow focus photography of man in brown jacket wearing gray hat in front of motorcycle

Jak zostać spawaczem:

Aby wykonywać zawód spawacza, wykonaj następujące czynności:

 1. Zbadaj różne rodzaje prac spawalniczych.
 2. Weź udział w kursach spawania.
 3. Zdobądź certyfikat spawalniczy.
 4. Zdobądź praktyczne doświadczenie.
 5. Zostań certyfikowanym spawaczem.
 6. Rozpocznij swoją karierę
1. Poznaj różne rodzaje prac spawalniczych

Przed podjęciem decyzji o zostaniu spawaczem powinieneś poznać wiele alternatyw spawalniczych. Może to pomóc w ustaleniu, które zadania i obowiązki związane z karierą spawalniczą najlepiej odpowiadają Twoim możliwościom i umiejętnościom. Różne szkolenia lub certyfikaty są niezbędne dla różnych zawodów spawalniczych ze względu na różne obowiązki.

Przestudiowanie wielu obowiązków, które obejmuje każdy zawód spawalniczy, może pomóc w określeniu rodzaju edukacji i szkoleń, które należy podjąć. Możesz także przyjrzeć się innym zawodom spawalniczym, aby zobaczyć, jakim spawaczem chcesz zostać.

2. Weź udział w kursach spawania

Kiedy już zdecydujesz, jaki zawód spawacza chcesz wykonywać, przyjrzyj się wymaganiom edukacyjnym w tej dziedzinie.

Ponieważ spawanie czasami wymaga pomiaru wymiarów, dobrym pomysłem jest również wzięcie udziału w zajęciach z matematyki, takich jak geometria, które uzupełniają spawanie.

3. Zdobądź certyfikat spawalniczy

Po ukończeniu szkoły średniej możesz następnie kontynuować edukację, zapisując się na programy świadectw spawalniczych. Programy certyfikatów spawalniczych trwają zwykle od dwóch do sześciu lat i mogą również pomóc w uzyskaniu szerokiego zrozumienia czynności i obowiązków spawalniczych. Niektórzy spawacze wolą kontynuować naukę i uzyskać tytuł licencjata spawalnictwa, w zależności od ich specjalizacji, aby dalej poszerzać swoją wiedzę.

4. Zdobądź praktyczne doświadczenie

Po otrzymaniu licencji spawacza możesz rozpocząć praktyczne szkolenie poprzez praktykę w rodzaju spawacza, który wybierzesz. Możesz obserwować i prowadzić nadzorowaną pracę w ramach stażu, aby dowiedzieć się więcej o normalnym harmonogramie i obowiązkach spawacza.

Po zakończeniu praktyki możesz kontynuować pracę w firmie, w której pracowałeś przez cały okres praktyki, lub możesz również zastosować swoje umiejętności w nowym zatrudnieniu spawacza na pełny etat.

5. Uzyskaj certyfikat spawacza.

Zanim zaczniesz pracować w pełnym wymiarze godzin, będziesz musiał uzyskać certyfikat, aby ukończyć określony rodzaj spawania, który zamierzasz realizować. Spawacze mogą otrzymać różne certyfikaty w zależności od ich umiejętności i dziedziny spawania, którą zdecydują się realizować.

6. Rozpocznij swoją karierę

Dzięki dodatkowym certyfikatom i wieloletniemu doświadczeniu możesz zająć swoją rolę w spawalnictwie, taką jak budowanie mostów, zabezpieczanie gazociągów i naprawa morskich platform wiertniczych.

man signing a contract

Jak zostać spawaczem – Jakie kwalifikacje są wymagane do pracy?

Oto umiejętności, które posiadają najskuteczniejsi spawacze:

 • Podstawowa terminologia spawalnicza i metalowa
 • Imponująca wytrzymałość i zręczność
 • Zdolności zarządzania czasem
 • Skuteczna koordynacja ręka-oko
 • Techniki cięcia metalu
 • Podstawowe mocowanie
 • Zaawansowany montaż rur
 • Podstawowe techniki spawania

O autorach

Author Image

Artur Kowalski

Jestem certyfikowanym ekspertem ds. spawania i twórcą DobrySpawacz.com, bloga, na którym dzielę się ponad 30-letnim doświadczeniem w branży spawalniczej. Skontaktuj się ze mną pod adresem [email protected] w razie potrzeby pomocy.