Jak Spawać W Domu – Co jest ci Potrzebne

Czego będziesz potrzebować, jeśli chcesz spawać w domu

Jeśli chcesz spawać w domu lub ulepszyć domową konfigurację spawania, będziesz mieć wiele obaw dotyczących bezpieczeństwa, kosztów oraz najlepszych narzędzi i materiałów. Należy wziąć pod uwagę kilka elementów, a także różne punkty widzenia, w których warto się zastanowić.

Spawacze muszą wiedzieć, jak bezpiecznie obsługiwać spawarkę i czego będą potrzebować pod ręką do spawania, niezależnie od tego, czy kupują spawarkę po raz pierwszy, czy modernizują ją do nowej. W poniższym przewodniku opisano niektóre z najważniejszych kryteriów spawania w domu.

Aby spawać w domu wybierz dobrą spawarkę.

Jesteś gotowy, aby wybrać maszynę, jeśli Twój warsztat lub warsztat domowy może zarządzać prądem elektrycznym wymaganym przez spawacza. Wielu spawaczy amatorów wybiera spawarkę MIG, ponieważ jest ona łatwiejsza do nauczenia i zapewnia bardziej zróżnicowaną i dokładną spoinę. Spawarka będzie Twoim najdroższym zakupem, więc wybieraj mądrze.

Nie musisz wydawać dużo pieniędzy, aby uzyskać dobrą jakość. Jednak tania spawarka po prostu spowoduje irytację i dłuższą krzywą uczenia się. Spawarki z podajnikiem drutu wykorzystują do pracy zwykłe zasilanie domowe i maleńką szpulkę drutu spawalniczego napędzaną silnikiem. Drut wkładany jest do uchwytu spawalniczego, który jest uruchamiany spustem. Kiedy operator dotknie drutu do metalu, łuk topi drut i część metalu.

Jaka jest najlepsza spawarka dla początkującego?

Spawarki MIG wyparły spawarki prętowe jako najczęściej kupowane urządzenia przemysłowe. Ciągłe podawanie drutu eliminuje konieczność wstrzymywania pracy w celu wyrzucenia i wymiany elektrody, której okres użytkowania dobiegł końca.

Spawarka mig

Osłona gazu obojętnego przy spawaniu metodą MIG służy temu samemu celowi, co warstwa stałego topnika przy spawaniu elektrodowym na prętach. Oba są używane do utrzymywania zanieczyszczeń z dala od roztopionego jeziorka, co może powodować powstawanie porów (znanych również jako porowatość), kruche spawy i inne problemy.

Na gotowej spoinie MIG nie będzie żużla. W rezultacie zaoszczędzisz czas, ponieważ nie musisz polerować żużla w celu oceny jakości spoiny.

Spawanie metodą MIG powinno odbywać się wewnątrz, z dala od wiatru i silnych wentylatorów. Gdy obecne są prądy wiatrowe, gaz osłonowy, który wieje bezpośrednio na spoinę, zostanie po prostu zdmuchnięty. Musi chronić spoinę przed gazami z otoczenia, jednocześnie wypełniając swoje inne obowiązki.

Z drugiej strony maszyna do drutu ma pewną elastyczność. Większość maszyn można przekształcić w drut z rdzeniem topnikowym, eliminując konieczność stosowania gazu osłonowego. W wietrznych warunkach drut z topnikiem pozwoli na spawanie na zewnątrz, ale będzie odkładał topnik na spoinie.

Instalacja elektryczna jest kluczowa aby spawać w domu

Przed zakupem spawarki i, co ważniejsze, przed jej pierwszym użyciem, upewnij się, że Twój warsztat lub sklep może przyjąć prąd elektryczny wymagany przez spawarkę. Upewnij się, że wyłącznik nie jest przeciążony, jeśli światła będą włączone podczas pracy. Spawarki o niższym napięciu można podłączyć do standardowego gniazdka, ale te o wyższym napięciu wymagają złączy o większej pojemności, takich jak te stosowane w suszarkach elektrycznych.

Spawanie MIG jest prostszą metodą do opanowania i oferuje dwa rodzaje drutu dodatkowego. Podczas procesu MIG do formowania spoin wykorzystuje się druty proszkowe i druty lite. W przypadku drutów proszkowych MIG nie jest wymagany gaz osłonowy. Oferują spoiwo spawalnicze i wykorzystują topnik do tworzenia bariery ochronnej wokół spoiny podczas jej stygnięcia, podobnie jak przyklejane elektrody spawalnicze. Oszczędza to pieniądze na gazie osłonowym i eliminuje potrzebę przechowywania go w garażu, ale żużel utworzony przez topnik ochronny musi zostać odłupany, co skutkuje mniej czystą spoiną.

Spawarka MIG

Spawacz MIG jest popularny wśród spawaczy domowych, ponieważ jest łatwy do nauczenia i tworzy zróżnicowaną i wyraźną spoinę. Spawanie metodą MIG drutem litym wymaga użycia gazu osłonowego, którym jest zwykle połączenie argonu i CO2 lub, w zależności od spawanego materiału. Spawanie MIG drutem litym i gazem osłonowym to naprawdę przyjemna procedura, która jest szczególnie korzystna przy konserwacji pojazdów, ponieważ nie ma żużla do zgarnięcia.

Chociaż może być kuszące, aby kupić mniejszą butlę benzynową o pojemności 20 cf, weź pod uwagę oszczędności finansowe, jakie może zapewnić duża butelka. Zbiornik o pojemności 80 lub 125 cf pozwala zaoszczędzić pieniądze na uzupełnianiu i eliminuje potrzebę chodzenia do sklepu. Mniejsze kanistry można mieć pod ręką na wypadek wyczerpania się gazu osłonowego w weekend, ale kupowanie dodatkowego paliwa za jednym razem pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Jeśli przechowujesz gaz w garażu lub warsztacie, upewnij się, że kanistry są ustawione pionowo i zabezpieczone, aby się nie przewróciły. Upewnij się, że wszelkie kanistry z gazem i paliwem są bezpiecznie przechowywane z dala od spawania lub iskier.

Gaz może również powodować problemy z planami ubezpieczeniowymi niektórych właścicieli domów i najemców. Dowiedz się o limitach w swojej nieruchomości przed dokonaniem zakupu i upewnij się, że magazyn gazu jest odpowiednio sprawdzany i serwisowany. Jeśli w domu znajdują się zbiorniki ciśnieniowe, takie jak ciśnieniowe zbiorniki gazu, niektóre plany ubezpieczenia domu zawierają ograniczenia i wyłączenia, które mają zastosowanie.

Upewnij się, że masz wystarczającą ilość drutu spawalniczego.

W procesie MIG dostępne są dwie opcje drutu spawalniczego: druty proszkowe i druty pełne. Ponieważ topnik tworzy barierę ochronną wokół spoiny podczas stygnięcia, druty rdzeniowe nie wymagają gazu osłonowego. Zastosowanie tego rodzaju drutu pozwala uniknąć kosztów gazu osłonowego i przechowywania go w sklepie domowym. Jednakże, ponieważ topnik wytwarza żużel, podobny do szkła produkt uboczny roztopionego materiału, który należy odłupać, spoina może nie być tak czysta, jak w przypadku gazu osłonowego.

Drut spawalniczy

Średnica drutu powinna być określona w instrukcji obsługi spawarki, więc kupuj dużo tego niedrogiego towaru, aby mieć go pod ręką.

Zainwestuj w kask z technologią automatycznego przyciemniania.

Każda metoda spawania łukowego wytwarza niezwykle intensywne światło, które pali oczy, jeśli nie nosisz ochrony oczu. Kiedyś przyłbice spawalnicze miały trwale zaciemniony klosz, który operator musiał podnosić za każdym razem, gdy kończył spawanie. Aby znaleźć najlepsze maski spawalnicze zobacz do naszej listy zebranego sprzętu, aby znaleźć idealna dla ciebie!

Dzięki zastosowaniu technologii LCD w szkle, hełmy z funkcją automatycznego przyciemniania automatycznie przyciemniają teraz przezroczyste soczewki do wybranego wcześniej odcienia w ciągu milisekund. Operator może dostosować ustawienia tych hełmów za pomocą elementów sterujących.

Materiały potrzebne aby spawać w domu

Cięcie Metalu

Aby spawać w domu spawacze będą również potrzebować produktu do cięcia metalu, którym może być wszystko, od piły do ​​cięcia po palnik acetylenowy lub przecinarkę plazmową, a także spawarkę, elektrodę i gaz osłonowy. Acetylen jest bardzo łatwopalny i powinien być używany wyłącznie przez osoby, które są zaznajomione z ryzykiem. Większość spawaczy odniesie korzyści z zastosowania piły do ​​cięcia z solidną podstawą i mocnym sworzniem tylnego zawiasu, które zaspokoją wiele ich potrzeb związanych z cięciem.

Szlifowanie

Szlifierka kątowa jest również niezbędna aby spawać w domu do przygotowania metali przed spawaniem, co ma kluczowe znaczenie dla uzyskania czystej, mocnej i bezpiecznej spoiny MIG. Aby zmniejszyć ilość materiału marnowanego podczas procesu szlifowania, niektórzy spawacze zalecają wyjątkowo cienkie tarcze tnące do szlifierek. Tarcze lamelkowe szlifierki kątowej są przydatne do wygładzania metalu przed malowaniem.

Wózki Spawalnicze

Podczas gdy niektórzy spawacze przychodzą z wózkiem, spawacze są znani z wymyślania własnych rozwiązań, od modyfikacji wózka narzędziowego po tworzenie własnych. Wózek spawalniczy, niezależnie od tego, czy został zakupiony, czy wykonany ręcznie, jest niezwykle ważny zarówno dla bezpieczeństwa spawacza, jak i dla umożliwienia pracy w najbezpieczniejszym i najwygodniejszym miejscu.

Zaciski

Zaciski robocze utrzymują materiały spawalnicze na miejscu i zapewniają, że spaw jest prosty i czysty. Spawacze mają w swoich projektach punkty krytyczne, w których nie mogliby pracować bez dodatkowych zacisków. Zaciski to małe elementy, które mogą mieć ogromny wpływ na pomyślne wykonanie spoiny.

Odzież ochronna

Przyłbica spawalnicza z funkcją automatycznego przyciemniania, rękawice, skórzane buty i odzież ochronna to niezwykle ważny sprzęt ochronny, którego potrzebuje każdy spawacz aby spawać w domu.

Jakie są największe zadania spawalnicze dla początkującego?

Będziesz musiał zdecydować, czy większość Twojej pracy zostanie wykonana w pomieszczeniu, na zewnątrz, czy też w połączeniu obu. Spawanie w domu jest prostsze niż ci się wydaje!

Kiedy należy rozpocząć naukę spawania kijem?

Spawanie elektrodą otuloną może być dla Ciebie najlepszą opcją, jeśli planujesz spawać w domu przez dłuższy czas. Nauka spawania elektrodą lub prętem ma jeszcze inne zalety.

Co więcej, opanowanie podstaw spawania elektrodą otuloną prawdopodobnie pomoże w szybszym nauce spawania MIG i TIG w przyszłości, jeśli chcesz poprawić swoje umiejętności spawalnicze.

Za pomocą zgrzewarki kijowej możesz bezpiecznie spawać również znacznie większe materiały.

Ponadto dostępna jest szeroka gama wędek do różnych sytuacji. W rezultacie istnieje większe zaufanie do wytrzymałości i jakości spoin.

Kiedy początkujący powinien rozpocząć spawanie Mig?

Jeśli planujesz spawać w domu i pracować w pomieszczeniach przy lżejszych, cieńszych projektach i cieszysz się łatwością spawania MIG, może to być dla Ciebie idealna opcja.

Krzywa uczenia się dla spawania MIG może być krótsza niż dla spawania elektrodą otuloną.

Projekty spawalnicze w domu: bezpieczeństwo

Spawanie w domu jest niebezpieczne, ponieważ nawet niewielka iskra może spowodować spalenie garażu lub firmy. Usuń wszelkie palne przedmioty, takie jak dywany, a także wszelkie inne paliwa lub gazy, które nie są używane, z obszaru spawacza.

Stwórz „osłonę” spawalniczą za pomocą haków w suficie i specjalnie zaprojektowanych koców ognioodpornych, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo w miejscu spawania. Zapobiegnie to przedostawaniu się iskier do garażu i zapobiega uszkodzeniom towarów w garażu lub sklepie. Dla spawaczy, którzy chcą pracować przy otwartej bramie garażowej, ale nie chcą narażać pieszych na promieniowanie UV, dostępne są przezroczyste ekrany, które można umieścić w poprzek wejścia do garażu.

Spawanie w domu

Należy mieć pod ręką co najmniej dwie gaśnice, a nie schowane w kącie. Jeśli to w ogóle możliwe, zajmuj się wyłącznie metalem w jednym obszarze i drewnem w innym. Wystarczy jedna iskra, aby trociny, które zebrały się w pęknięciach i dziurach w ścianach, zaczęły palić.

Spawacze, którzy pracują w pomieszczeniach o mieszanym przeznaczeniu, używają dmuchaw powietrza do oczyszczania miejsc pracy i sprawdzania, czy nie ma dymu lub tlenia po zakończeniu każdej operacji, ale wszelkie kartony, kawałki drewna lub trociny mogą się zapalić, więc sprawdź ponownie godzinę lub dwie później .

W przypadku garaży dołączonych należy wziąć pod uwagę wymagania wentylacyjne, szczególnie w okresie zimowym. Przestrzeń spawalnicza może być zwykle wentylowana przy otwartym oknie i wentylatorze skrzynkowym, ale przed rozpoczęciem projektu skonsultuj się ze specjalistą spawalniczym.

Typowe środki ostrożności podczas spawania obejmują upewnienie się, że spawacz jest odpowiednio uziemiony, a obszar roboczy jest wolny od bałaganu, takiego jak węże i linie energetyczne. Ponadto sprawdź węże pod kątem wycieków i załamań na podstawy. Optymalna konfiguracja spawania to taka, która eliminuje potencjalne zakłócenia i zagrożenia podczas pracy.

Czy początkujący może używać spawarki z maszyną AC, czy potrzebuję AC/DC?

Początkujący spawacze mogą pokusić się o zakup sprzętu tylko do prądu przemiennego, aby rozpocząć. Są tańsze, więc jeśli zdecydujesz, że nie lubisz spawania, nie stracisz dużo pieniędzy.

Jako początkujący spawacz możesz kupić maszynę AC. Spoiny mogą być doskonałej jakości. Wystarczy, że do większości prac wystarczy klimatyzacja. A jeśli to jest życie, na które skazany jest twój sprzęt, mniej zaszkodzi patrzeć, jak marnuje się w kącie garażu bezużyteczny.

Prąd w prądzie przemiennym, w skrócie AC, płynie tam iz powrotem, zmieniając biegunowość sześćdziesiąt razy na sekundę — (60 Hz). Podczas procesu zgrzewania może być słyszalny głośny brzęczący dźwięk, którego nie ma podczas spawania prądem stałym.

Jest kilka osób, które lubią używać AC do wszystkich swoich prac spawalniczych. Jednak gdy prąd stały jest dostępny, większość spawaczy decyduje się na jego używanie przez większość czasu.

Dlaczego miałbym płacić znacznie więcej za spawarkę AC/DC?

Masz trzy możliwości polaryzacji z maszyną AC/DC. Masz możliwość spawania prądem AC, DC lub stałym.

Jak powiedzieliśmy wcześniej, elektrony w prądzie stałym poruszają się tylko w jednym kierunku, zamiast zmieniać polaryzację sześćdziesiąt razy na sekundę, jak w prądzie przemiennym. Oprócz dwóch poprzednich możliwości można spawać prądem stałym w przeciwnym kierunku.

Ręcznie zmieniasz polaryzację, gdy zmieniasz kierunek przepływu elektronów z DC+ na DC-.

Możliwość wyboru pomiędzy tymi trzema alternatywami może pomóc w poprawie jakości spawania. Po przejściu ze spawania AC na DC natychmiast zauważysz zmianę.

Spawarka acdc
Oto pięć najważniejszych różnic:
  • Proces spawania przebiegnie znacznie sprawniej.
  • Będziesz miał bardziej spójny łuk, mniej przyklejania i tak dalej.
  • Nie będzie brzęczenia na DC.
  • Spawanie prądem stałym powoduje mniej odprysków.
  • Podczas spawania prądem stałym można stosować sznury spawalnicze wyprodukowane dla prądu przemiennego lub stałego.

Jaka jest najlepsza przyłbica spawalnicza dla początkujących?

Kiedy po raz pierwszy uderzyłem w łuk, czyli prawie piętnaście lat temu, założyłem kask z klapką z soczewką ze stałym filtrem. Z tego hełmu przeszedłem do jednego z soczewką ze stałym filtrem, którą można było obracać w górę iw dół. W tamtym czasie wydawało się to być znaczną poprawą.

Różnorodność dostępnych obecnie hełmów wydaje się być nieograniczona. Kiedy soczewki samościemniające stały się początkowo dostępne, zrewolucjonizowały przemysł spawalniczy.

A soczewki samościemniające wciąż rosną. Bardzo pomaga możliwość obserwowania większej części obszaru roboczego przed i po zajarzeniu łuku. Zwłaszcza jeśli często spawasz z pozycji.

Poniżej znajduje się lista trzech najlepszych przyłbic spawalniczych, które proponuję. Wszystkie są świetne. Nawet ci, którzy mają skromny budżet, mogą na tym skorzystać. Możesz zobaczyć całą moją listę najlepszych przyłbic spawalniczych dla początkujących, jeśli chcesz.

Jakie są najlepsze rękawice spawalnicze dla początkującego spawacza?

Rękawice spawalnicze, podobnie jak hełmy, występują w różnych stylach. Rękawiczki są dostępne w różnych rozmiarach, kształtach, kolorach, skórach i długościach mankietów, by wymienić tylko kilka opcji.

Jeśli dopiero zaczynasz, nie musisz wychodzić na całość ze skórzanymi rękawicami. Skórzane rękawiczki Rapicca to jedne z moich ulubionych, jak widać tutaj.

Jaki rodzaj sprzętu ochronnego powinienem założyć podczas spawania?

Bawełniana koszulka pokryta ognioodporną koszulą spawalniczą lub kurtką z długimi rękawami to dla wielu najbardziej praktyczny strój na górną część ciała.

W upalne dni bawełniany podkoszulek pomoże osłonić górną część klatki piersiowej przed bezpośrednim działaniem promieni UV, stanowić drugą warstwę ochrony przed gorącymi iskrami i pomóc w odprowadzaniu potu.

Do koszulek spawalniczych ognioodpornych można dodać poszerzony kołnierz, aby promienie UV nie docierały do ​​górnej części klatki piersiowej i dolnej części dekoltu.

Ochronią również gorące iskry przed rozpryskiwaniem się na ubraniach. Niezależnie od tego, czy masz przedłużony kołnierz, czy nie, rozważ zakup większego rozmiaru, aby nosić go na zwykłym ubraniu podczas spawania w niższych temperaturach.

Rękawy, peleryny i fartuchy to kolejne alternatywy dla ochrony górnej części ciała.

Spawanie w domu

Czy początkujący spawacz powinien kupić piłę do cięcia?

Piła do cięcia nie jest wymaganym wyposażeniem sklepu, jeśli masz palnik do cięcia. Ale to blisko. Jest to podobne do posiadania tempomatu w samochodzie; można bez tego żyć, ale z pewnością jest to wygodne.

Piły tnące świetnie nadają się do szybkiego cięcia prostych krawędzi, a większość z nich może również ciąć pod kątem do 45 stopni. Otwórz piłę do cięcia, gdy wszystkie węże palnika są zwinięte na stojaku i nie masz ochoty wyciągać ciepła.

Czy początkujący spawacze potrzebują stół spawalniczy?

Stoły spawalnicze są bardzo przydatne. W zależności od kilku czynników, możesz obejść się bez nich.

Spawanie mniejszych, czasochłonnych rzeczy wymaga użycia stołu. Znajdź taki, który pasuje do Twojego miejsca pracy i jest wystarczająco duży, aby pomieścić wszystkie Twoje rzeczy.

Możesz uciec bez większych przedmiotów, jeśli masz wystarczająco dużo betonu, podjazdu lub patio. To prawda, że ​​bez niej łatwiej będzie się obejść, jeśli jesteś młodszy.

W czasie krótszym niż wyciągnięcie miotacza ognia możesz zacisnąć materiał i go pociąć. Dodatkową korzyścią jest to, że nie będziesz musiał wykonywać dużo szlifowania, jeśli w ogóle, przed rozpoczęciem spawania. Zawsze miej pod ręką co najmniej jedno dodatkowe koło tnące.

Piły do ​​cięcia są produkowane przez prawie każdego liczącego się producenta narzędzi warsztatowych. Mam jedną ze stalowym ostrzem, która wygląda jak ta poniżej. Ostrza są trochę droższe, ale wytrzymują o wiele dłużej niż się spodziewałem.

Czy są jakieś dodatkowe narzędzia, których będę potrzebować jako początkujący spawacz?

Ponownie, w zależności od tego, co chcesz stworzyć lub naprawić, może istnieć mnóstwo małych produktów, które sprawią, że proces będzie przebiegał sprawniej.

Do znakowania metalu przed cięciem potrzebny będzie steatyt. Wolę cylindryczne sztyfty w kształcie ołówka. Podczas cięcia steatyt przypomina twardą kredę i pięknie się prezentuje przez ciemną soczewkę. Przysięgam, że odsuwają się, gdy gasną światła, więc kup je za garść.

Konieczne jest posiadanie różnych kwadratów pod ręką. Na początek powinien wystarczyć kwadrat regulowany 3 cm i kwadrat obramowania.

Do wielu zadań będzie wymagany poziom. Możesz być w stanie przejść przez poziom torpedy z magnesem po jednej stronie. Kiedy gospodarka się poprawi, będziesz potrzebować dłuższego.

Często używam chwyteł imadła. Zacznij od pary normalnych prostych szczęk. Istnieje prawdopodobnie kilkanaście różnych konstrukcji z różnymi stylami szczęk zaciskowych. Szybko zorientujesz się, które z nich będą najbardziej przydatne w Twojej konkretnej pracy.

Jeśli chodzi o chwytanie gorących metalowych przedmiotów, nic nie przebije zwykłego zestawu szczypiec.

O autorach

Author Image

Artur Kowalski

Jestem certyfikowanym ekspertem ds. spawania i twórcą DobrySpawacz.com, bloga, na którym dzielę się ponad 30-letnim doświadczeniem w branży spawalniczej. Skontaktuj się ze mną pod adresem [email protected] w razie potrzeby pomocy.