Spawanie Tigiem w Osłonie CO2

Spawanie Tigiem w Osłonie CO2 Pokazane z bliska

Osłona gazu obojętnego jest stosowana podczas spawania elektrodą wolframową w osłonie gazu obojętnego (TIG), która jest bardzo precyzyjną i zaawansowaną metodą spawania. Ale jeśli zamierzasz korzystać ze spawania TIG, możesz zapytać, czy można spawać tigiem w osłonie Co2?

Czy CO2 nadaje się do spawania TIG? Nie, CO2 nie powinien być używany do spawania TIG, ponieważ zawiera tlen i może prowadzić do utleniania, co mogłoby spowodować kiepską spoinę. Spoina nie utrzyma się, jeśli stopiony materiał dodatkowy lub spawany metal ulegną utlenieniu.

Istnieje kilka bardzo mocnych powodów, dla których spawanie tigiem w osłonie CO2, jest złym pomysłem. Zrozumienie, dlaczego tak się dzieje, może pomóc w uniknięciu podobnych błędów w przyszłości podczas pracy z gazem osłonowym. W tym artykule, będziemy omawiać najlepsze gazy do spawanie TIG i gazy osłonowe.

Czy można spawać TIG z CO2?

Stale istnieje konieczność zakupu nowych narzędzi do wykonywania prac spawalniczych i innych usług towarzyszących ze względu na rosnące zapotrzebowanie na usługi spawalnicze. Sprężone powietrze jest potrzebne do zasilania elektrody w najpopularniejszych spawarkach, takich jak spawarki łukowe gazowe czy gazowo-wolframowe.

Aby znaleźć najlepszy sprzęt do twojego warsztatu, przeczytaj nasz post spawarka tig ac/dc ranking, aby wybrać idealnie do twoich potrzeb najkorzystniejszą spawarkę.

Koszt sprężonego powietrza jest stosunkowo wysoki. W rezultacie sprężony dwutlenek węgla może być używany do spawania jako zamiennik sprężonego powietrza. Ale bardzo ważne jest, aby zrozumieć, że wykorzystanie CO2 do spawania metodą tig nie zapewnia takiej samej jakości, jak użycie sprężonego powietrza.

Jaką ilość CO2 zużywa spawarka TIG?

Aby obniżyć temperaturę części metalowych podczas spawania, lutowania i lutowania twardego, stosuje się dwutlenek węgla. Niewielka ilość dwutlenku węgla jest używana przez spawaczy metodą tig do wytworzenia iskry potrzebnej do zajarzania łuku i utrzymania stabilności łuku.

Ponieważ dwutlenek węgla i tlen łączą się, tworząc tlenki, nie zaleca się spawania łukiem bezpośrednim. Podczas spawania CO2 w miejscu pracy musi być obecna minimalna ilość tlenu, a odpowiednia wentylacja ma kluczowe znaczenie.

Do spawania CO2 można wybierać pomiędzy zbiornikami o różnej wadze. Ponieważ są one lekkie i charakteryzują się wysoką wydajnością, zbiorniki o pojemności 900 gram są często wystarczające do spawania metodą TIG.

Dlatego gaz CO2 powinien być mieszany z 50% powietrza i 50% CO2, jeśli używasz 900 gram. W zależności od wielkości zbiornika i przedmiotu obrabianego stosunek powietrza do gazu może się zmieniać.

Większe elementy wymagają więcej powietrza, podczas gdy mniejsze można spawać w CO2 z mieszaniną mniej więcej jednej trzeciej powietrza i CO2. Aby zachować idealne warunki spawania, zaleca się kilkukrotną wymianę gazu podczas spawania.

Dlaczego nie używać CO2?

W przypadku spawania stali nierdzewnej i innych odpornych na korozję stopów metali stosuje się metodę TIG. Substancje te są niezwykle wrażliwe na obecność tlenu, wody, wodoru i powietrza.

Te zanieczyszczenia atmosferyczne mogą reagować z jeziorkiem spawalniczym, powodując wady, w tym pęknięcia, zmniejszoną odporność na korozję, wytrącanie się węglików i kruchość.

Ponieważ CO2 jest również gazem aktywnym, użycie go podczas spawania TIG spowodowałoby wyższe napięcie łuku, częstsze przebijanie otworów i nadmierne spalanie elektrody wolframowej. Do prawidłowego spawania metodą TIG niezbędny jest właściwy gaz osłonowy.

Spawanie tigiem pokazane z bliska

Jaką funkcję pełni gaz osłonowy w spawaniu TIG?

Aby zapobiec utlenianiu stopionego metalu podczas spawania metodą TIG, stosuje się gaz osłonowy.

Do tego spawania zużywa się około 1500–2000 watów prądu przemiennego. Elektroda wolframowa służy jako biegun ujemny i jest podgrzewana do temperatury powyżej temperatury topnienia aluminium. Pomiędzy elektrodami umieszczony jest gaz osłonowy.

Gazy takie jak argon lub hel są wykorzystywane jako gazy osłonowe podczas spawania aluminium lub jego stopów. Hel utlenia metal, ale argon nie. Gaz osłonowy do spawania stali zazwyczaj składa się z mieszanki 90,75% argonu (Ar), 0,25% azotu (N2) i około 8% dwutlenku węgla (CO2).

W złączu spawanym, gdzie chronią stopiony metal przed utlenianiem, gazy łączą się na powierzchni elektrody i płyną. Gaz obojętny może być użyty zamiast gazu osłonowego, jeśli strefa spawania jest pokryta topnikami lub materiałem proszkowym.

Gdy występuje duże topnienie i strefa spawania musi zostać podgrzana, korzystne jest spawanie metodą TIG. Gaz osłonowy chroni stopiony metal przed utlenianiem i zapobiega utracie ciepła do otoczenia. Spawanie metodą TIG to najlepsza metoda łączenia metali takich jak aluminium, stal nierdzewna i wiele innych.

Dlaczego argon jest używany w spawaniu TIG jako gaz osłonowy?

Trzecim najbardziej rozpowszechnionym gazem w naszej atmosferze jest argon (po azocie i tlenie). Ponieważ Argon można używać na każdym typie metalu, spawacze polegali na nim podczas spawania metodą TIG przez bardzo długi czas. Możesz liczyć na skuteczną ochronę spoiny argonem, o ile masz odpowiednią elektrodę i parametry. 

Podczas spawania wymaga się gaz osłonowy, który zapobiega przedostawaniu się tlenu do jeziorka spawalniczego. Istotną funkcję polegającą na zastępowaniu sobą powietrza zawierającego tlen i zabezpieczaniu spoiny pełni gaz obojętny, taki jak argon. Aby zapobiec utlenianiu metali, argon otacza i stabilizuje prąd elektryczny.

Czysty gaz osłonowy argon wytwarza łuk, który jest bardziej stabilny, skupiony i wąski, co zapewnia dokładne spawanie z dużą penetracją.

Wygląd — spoina argonowa zapewnia wspaniały, lśniący wygląd. W przypadku użycia czegoś innego niż czysty argon, prezentacja może być matowa i może wymagać szczotkowania i polerowania. Argon zapewnia również minimalną lub zerową porowatość, idealną formę ściegu spawalniczego oraz solidną, stabilną spoinę.

Zastosowanie argonu w spawaniu TIG

Oto niektóre zalety argonu w spawaniu metodą TIG

  • Jest to niedrogi i wygodny gaz osłonowy.
  • Według ankiety przeprowadzonej przez Departament Pracy Stanów Zjednoczonych, argon faktycznie zajmuje drugie miejsce wśród gazów osłonowych na świecie, za helem. 
  • Tani i bezpieczny w użyciu.
  • Zapewnia dużą stabilność łuku i chroni przed wydmuchem łuku.
  • Ponieważ prawdopodobieństwo przepalenia łuku jest mniejsze niż tlenu, argon jest doskonałym substytutem powietrza, gdy próbuje się uniknąć wydmuchu łuku.
  • Nie spowoduje oparzeń skóry.
  • Ponieważ argon jest gazem obojętnym, nie może absorbować ładunku elektrycznego z elektrody wolframowej, dlatego nie grozi Ci porażenie prądem.

Jak działa argon?

Argon jest gazem obojętnym. Termin „gaz szlachetny” odnosi się również do jego wysokiej neutralności elektrycznej. Ładunki elektryczne elektrody wolframowej są bardzo trudne do wchłonięcia przez argon, co oznacza, że ​​jest ona bardzo odporna.

Ponieważ łuk między wolframem a stalą nie będzie w stanie przenosić ładunków elektrycznych do argonu, argon jest doskonałym gazem do spawania metodą tig. W rezultacie podczas spawania metodą TIG można używać bardzo małej ilości argonu, ponieważ element obrabiany jest chroniony przed spaleniem.

Spawacz podczas spawania pokazany z przybliżenia.

Gazy do spawania TIG

Aby uzyskać najlepsze wyniki spawania metodą TIG, niezbędne jest odpowiednie pokrycie gazem osłonowym. Istnieje kilka alternatywnych możliwości zastosowania gazu osłonowego, mimo że zalecamy czysty gaz argonowy.

100% hel

W celu generowania większych ilości ciepła wprowadzanego podczas spawania metodą TIG można zastosować hel, który ma lepszą przewodność cieplną niż argon. Większy stosunek głębokości do szerokości i większe prędkości posuwu są wynikiem zwiększonego dopływu ciepła.

Ponieważ hel wytwarza cieplejsze jeziorko spawalnicze, jest skuteczny do spawania grubszych materiałów. Jednakże, ponieważ czysty hel ma większy potencjał jonizacji, początki łuku mogą być nieprzewidywalne.

Mieszanka helu i argonu

Połączenie argonu i helu pozwala na większe wprowadzanie ciepła helu przy jednoczesnym zachowaniu ulepszonych zajarzeń łuku oferowanych przez argon. Od 25% do 75% mieszaniny może stanowić hel. Łuk staje się gorętszy wraz ze wzrostem stężenia helu, ale pogarsza się wydajność i stabilność zajarzania łuku przy wysokiej częstotliwości.

Z wyjątkiem stali miękkiej, hel może być wykorzystywany do większości zadań spawalniczych TIG. Można go stosować do stopów miedzi, stali nierdzewnej i stopów aluminium.

Mieszanina wodoru i argonu

Spawacze, którzy mają do czynienia ze stalą nierdzewną, od czasu do czasu decydują się na użycie wodoru. Podobnie jak hel, wodór zwiększa dopływ ciepła podczas spawania.

W mieszaninie gazów osłonowych wodór będzie zwykle stosowany w maksymalnej ilości 5%. Gorętsze, szersze ścieg, który wnika głębiej w metal i lepsze usuwanie tlenków to dwie korzyści płynące z zastosowania wodoru na stali nierdzewnej.

Czy CO2 może być używany do spawania stali?

Najpopularniejszą metodą tworzenia elementów metalowych jest spawanie CO2, szczególnie przy spawaniu stali nierdzewnej. Procedurę można przeprowadzić na różnych materiałach z kilkoma ograniczeniami, ponieważ jest czysta i nie powoduje powstawania odpadów.

Ponadto spawanie CO2 jest powszechnie dostępne i niedrogie. Do ogólnego spawania, zgrzewania punktowego, spawania rur i produkcji metali często wykorzystuje się CO2.

Spawanie CO2 to czysta, pozbawiona ryzyka metoda, którą można wykonywać w pomieszczeniach, nawet w ciasnych pomieszczeniach.

Wniosek

Wybór właściwego gazu osłonowego do spawania metodą TIG może pomóc w uzyskaniu możliwie najlepszego spoiny. Narażasz się na niebezpieczeństwo zanieczyszczenia spoiny, porowatości i innych wad spoiny, jeśli używasz CO2 jako gazu osłonowego.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci lepiej zrozumieć, dlaczego CO2 nie jest odpowiednim gazem osłonowym do spawania TIG. Zamiast tego zastosowanie jednego z wyżej wymienionych gazów osłonowych zapewni spoinę o znacznie wyższej jakości, z której możesz być dumny.

Często zadawane pytania

Czy da się spawać tigiem bez gazu?

Nie, nie można spawać metodą TIG bez gazu, mówiąc prościej. Aby osłonić jeziorko spawalnicze i elektrodę wolframową przed tlenem, niezbędny jest gaz. Większość palników spawalniczych Tig wykorzystuje również gaz do ich chłodzenia, dlatego nieużycie gazu naraziłoby palnik na ryzyko przepalenia.

Jaki gaz do spawania metodą TIG?

Argon zwykle używa się do spawania TIG. Aby poprawić penetrację i płynność jeziorka spawalniczego, można dodać hel. Do spawania dowolnych gatunków można stosować argon lub mieszanki argonowo-helowe.

Czy można spawać aluminium w osłonie CO2?

Nie, CO2 nie można używać do spawania MIG metalu. Nie można stosować żadnej kombinacji gazów zawierającej nawet niewielką ilość CO2. Do spawania aluminium potrzebujesz ściśle obojętny gaz osłonowy. Najbardziej typową i idealną opcją jest czysty argon.

O autorach

Author Image

Artur Kowalski

Jestem certyfikowanym ekspertem ds. spawania i twórcą DobrySpawacz.com, bloga, na którym dzielę się ponad 30-letnim doświadczeniem w branży spawalniczej. Skontaktuj się ze mną pod adresem [email protected] w razie potrzeby pomocy.