Co to jest wiertarka stołowa?

Co to jest wiertarka stołowa

Wiertarka stołowa to stołowe lub stacjonarne urządzenie elektryczne służące do dokładnego wiercenia otworów w metalu lub drewnie. Czytaj dalej aby dogłębnie poznać i dowiedzieć się co to jest wiertarka stołowa.

Jeżeli szukasz idealnej wiertarki stołowej do swojego warsztatu, to zalecamy zapoznać się z naszym wyborem najlepszych wiertarek stołowych w 2023 roku.

Co to jest wiertarka stołowa i do czego służy

Zmotoryzowane narzędzie zwane wiertarką stołową służy do wykonywania otworów w materiałach takich jak plastik, metal lub drewno. W prasach wiertarskich stosuje się wiele rodzajów wierteł, podobnie jak w przenośnych wiertarkach, do wykonywania otworów o różnych średnicach. Z kolei prasy wiertarskie są urządzeniami stacjonarnymi lub stołowymi.

Prasa wiertarska prawdopodobnie nie jest dla Ciebie, jeśli tylko czasami potrzebujesz wywiercić otwory w drewnie lub do drobnych napraw domowych. Niemniej jednak, wiertarka stołowa ułatwi wiercenie precyzyjnych otworów, pogłębianie lub rozwiercanie otworów, a także korzystanie z akcesoriów do szlifowania.

Wiertarka stołowa jest wszechstronną maszyną, która wykorzystuje wiertło o wielu ostrzach umieszczone w uchwycie obrotowym do wiercenia otworów, zwykle w drewnie. Prasy wiertarskie są często ustawiane pionowo, w konfiguracji podłogowej lub stołowej, wymagając od użytkownika podnoszenia i opuszczania uchwytu operacyjnego w celu obsługi wiertła.

Ponadto niektóre z tych maszyn są wyposażone w liczne wrzeciona do wiercenia zespołowego i różnych prędkości. Do wiercenia nieprodukcyjnego najpopularniejszą prasą wiertarską jest urządzenie jednowrzecionowe, montowane na podłodze, napędzane taśmą.

A jeżeli chcesz dokonać zakupu tego sprzętu, to polecamy poznać nasze najlepsze wiertarki stołowe do 1000 zł, które są idealne dla początkujących jak i profesjonalistów!

Zastosowanie wiertarki stołowej

Najczęstszym zastosowaniem wiertarki stołowej jest wiercenie otworów, co jest również jej najbardziej logicznym zastosowaniem.

W porównaniu do standardowych wierteł, wiertarki stołowe mogą wytwarzać dokładne otwory o tym samym rozmiarze, kącie, głębokości i szerokości. Prędkość obrotową wiertarki można również regulować i zmieniać w zależności od potrzeb.

Rozwiercanie lub powiększanie otworu: W przypadku konieczności precyzyjnego powiększenia otworu przydatny może okazać się dostępny w wiertarko-wkrętarce rozwiertak. Wiertło z węższą górą i stopniowo szerszym dołem nazywane jest rozwiertakiem. Pozwala to na bardzo dokładną pracę. Nie należy mylić wiertła stopniowego, które powiększa otwory o stałej i rosnącej średnicy, z rozwiertakiem.

Tworzenie otworów pogłębiających lub usunięcie nadmiaru zadziorów. Po wywierceniu otworu może być konieczne wykonanie otworu pogłębiającego, aby upewnić się, że śruby są wyrównane z powierzchnią.
Korzystanie z wiertarki sprawia, że te czynności są niezwykle precyzyjne i proste.

Szlifowanie: Przekształcając wiertarkę w maszynę wrzecionową, można szybko i dokładnie zeszlifować krawędzie i upewnić się, że powierzchnia jest prostopadła.

Gwintowanie: Wiertarka stołowa jest idealna do nacinania gwintów w otworach, co jest niezbędne w wielu pracach. Gwintowniki i narzynki są tak delikatne, że utrzymanie wyrównania gwintu wymaga ogromnej precyzji i staranności.

Wiertarka stołowa

Jak działa wiertarka stołowa?

Podstawowe komponenty są takie same dla wszystkich pras wiertarskich. Składają się one z kolumny, głowicy i silnika. Stół w kolumnie można przesuwać w górę i w dół. Większość z nich można również przechylać w celu wykonania otworów pod kątem. Na głowicy znajduje się trzpień uchwytu wiertarskiego i włącznik/wyłącznik. Z boku znajdują się trzy uchwyty, które można obracać w celu podnoszenia i opuszczania.

Materiał układa się na stole i zaciska lub przytrzymuje ręcznie. Wiertło jest następnie umieszczane w uchwycie wiertarskim, a następnie podnoszony jest do niego stół. Prędkość obrotową wiertła reguluje zazwyczaj zestaw pasków klinowych w głowicy. W niektórych drogich wiertarkach stosowane są silniki o zmiennej prędkości.

Przed rozpoczęciem wiercenia należy włączyć wiertarkę i powoli pociągnąć jeden z uchwytów do przodu i w dół, aby wprowadzić wiertło w materiał. Zależnie od wierconego materiału należy stosować różne poziomy nacisku.

Na przykład stal wymaga większego nacisku niż drewno. Podczas używania ostrego wiertła z otworu powinny wydobywać się wióry, a nie pył. Podczas wiercenia w metalu, zastosowanie odpowiedniej siły nacisku jest sygnalizowane przez wióry, które pojawiają się jako jedna ciągła spirala. Samo wiercenie w metalu jest procesem samym w sobie.

Jak wiercić za pomocą wiertarki stołowej?

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest ustawienie odpowiedniej prędkości.
Większość pras wiertarskich posiada pasek napędowy, który można przesuwać z jednego koła pasowego na drugie w celu zmiany prędkości. Pamiętaj, że wałek uchwytu obraca się tym szybciej, im mniejsze jest koło pasowe.

Następnie otwórz uchwyt, włóż wiertło, ręcznie zaciśnij je wokół wału wiertła, a następnie użyj klucza, aby dokręcić trzy zaciski. Nie zapomnij wyjąć klucza z zamka. W przeciwnym razie po włączeniu wiertarka zmieni się w niebezpieczny pocisk.

Upewnij się, że wysokość stołu jest odpowiednia. Poluzuj korbę, aby zmienić wysokość stołu. Po ustawieniu prawidłowej wysokości można ponownie zacisnąć stół.

Ustaw nakrętki radełkowane na ograniczniku głębokości w odpowiedniej pozycji po opuszczeniu wiertła na wymaganą wysokość. Wrzeciono powinno być przytrzymywane przez dolną nakrętkę, która jest zabezpieczona przez drugą nakrętkę.

Przed uruchomieniem wiertarki należy upewnić się, że obrabiany przedmiot jest dobrze zamocowany. Istnieje ryzyko, że wiertło będzie próbowało chwycić i obrócić obrabiany przedmiot. W tym celu można użyć imadła do wiertarki.

Po ukończeniu instalacji wiertarki korzystanie z niej jest proste. Podłącz wiertarkę do gniazdka sieciowego i włącz ją. Obróć obrotowy uchwyt, aby opuścić wiertło na obrabiany przedmiot po osiągnięciu maksymalnej prędkości. Kiedy skończysz wiercić, zwolnij nacisk na uchwyt, a mechanizm sprężynowy spowoduje jego powrót do pierwotnej pozycji.

Prasa wiertarska

Zmiana prędkości wiercenia

Większość głowic wiertarek wymaga regulacji w celu zmiany prędkości. Po otwarciu górnej części widoczne są dwa lub trzy koła pasowe. Wykres ilustrujący każdy potencjalny układ pasów na kole pasowym znajduje się również w górnej komorze wiertarki. Prasa wiertarska pracuje z różną prędkością w zależności od układu.

Na tylnej i bocznej ściance wiertarki, w pobliżu silnika, znajduje się uchwyt. Zwalniając ten uchwyt, można przesunąć silnik do przodu. Dzięki temu pasy będą miały więcej miejsca, co umożliwi ich przesuwanie między kołami pasowymi. Jeśli pasy są naprawdę napięte, a silnik jest wysunięty do przodu, należy przesunąć je z jednego poziomu na drugi, obracając koło pasowe/wał silnika.

Gdy paski znajdą się w idealnym miejscu, wepchnij silnik z powrotem jak najdalej od przodu wiertarki. Pasy zostaną w ten sposób napięte. Dokręć uchwyt z boku podczas pchania do tyłu. W przypadku zerwania zużytego paska należy zamknąć pokrywę, aby zapobiec wystrzeleniu pocisku.

Bezpieczeństwo podczas korzystania z wiertarki stołowej

Podczas korzystania z wiertarki okulary ochronne są oczywiście niezbędne. Co więcej, korzystanie z tych narzędzi umożliwia wiercenie otworów, których nie powinno się wykonywać ręcznie. Przykładem może być wiercenie frezem tarczowym.

Podczas korzystania z wiertarki należy uważać na długie włosy i biżuterię. Włosy luzem są znacznie bardziej narażone na dostanie się do maszyny niż w przypadku wiertarki ręcznej ze względu na bliskość głowy do obracającego się uchwytu wiertarskiego.

Kolejną rzeczą, która może powodować obrażenia u ludzi, jest sytuacja, w której wiertło chwyta materiał i albo wysyła go w powietrze, albo chwyta go i zaczyna nim obracać. Będzie to trwało do momentu wyłączenia zasilania lub do momentu, gdy materiał zacznie fruwać po pomieszczeniu. Właśnie dlatego ważne jest, aby zabezpieczyć materiał za pomocą zacisku lub upewnić się, że jest wystarczająco duży, aby można go było chwycić. Istnieje wiele metod mocowania przedmiotów do blatu ze względu na jego konstrukcję.

Polecamy zapoznać się z rozporządzeniami dotyczącymi używania maszyn i urządzeń, przed rozpoczęciem wiercenia.

Podsumowanie

Od wielu lat stolarze, cieśle i mechanicy polegali w dużej mierze na wiertarce, a w ostatnich latach możliwości adaptacyjne wiertarki tylko wzrosły. Specjaliści używają prasy wiertarskiej lub wiertarki stołowej, która jest przymocowana do blatu, stołu warsztatowego lub podłogi, gdy dokładność jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu. Ma możliwość wiercenia precyzyjnych otworów o określonej głębokości, szerokości i prostoliniowości.

O autorach

Author Image

Artur Kowalski

Jestem certyfikowanym ekspertem ds. spawania i twórcą DobrySpawacz.com, bloga, na którym dzielę się ponad 30-letnim doświadczeniem w branży spawalniczej. Skontaktuj się ze mną pod adresem [email protected] w razie potrzeby pomocy.